Zaloguj
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Polska i Hiszpania z nowym porozumieniem o współpracy w dziedzinie obronności

Fot. MON

Perspektywy dalszego rozwoju współpracy wojskowej oraz partnerstwa w NATO, jak również kwestie dotyczące wojny w Ukrainie i sytuacji bezpieczeństwa w Europie – to główne tematy rozmów Mariusza Błaszczak, wicepremiera, ministra obrony narodowej i Margarity Robles Fernández, minister obrony Hiszpanii.

W środę, w ramach polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych, szefowie obrony Polski Mariusz Błaszczak i Hiszpanii Margarita Robles Fernández spotkali się w Warszawie, aby przedyskutować wzajemną współpracę dotyczącą bezpieczeństwa i obronności obu krajów. Ważnym punktem spotkania było podpisanie „Memorandum o Porozumieniu o współpracy w dziedzinie obronności Polski i Hiszpanii”.

Rozmowy dotyczyły współpracy polsko-hiszpańskiej w ramach NATO, w szczególności związanej ze wzmocnieniem flanki wschodniej Sojuszu. Wiodącym tematem była także sytuacja bezpieczeństwa w kontekście agresji Rosji na Ukrainę.

Ministrowie omówili także implementację postanowień szczytu NATO w Madrycie, który odbył się w kluczowym momencie dla bezpieczeństwa transatlantyckiego, w czasie największego od II wojny światowej kryzysu, spowodowanego niczym niesprowokowanym atakiem Rosji na Ukrainę.  To podczas szczytu przyjęta została Koncepcja Strategiczna. Dokument wskazuje na kluczowe cele i zadania NATO w świetle coraz bardziej niebezpiecznej i nieprzewidywalnej sytuacji geopolitycznej. Koncepcja nakreśla nową politykę wobec Rosji oraz potwierdza determinację do obrony każdego sojusznika.

Wśród tematów znalazły się również kwestie dotyczące współpracy w wymiarze unijnym, czyli Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (CSDP) i nowych form współpracy w dziedzinie obronności.

27 lipca 2022 r. w Warszawie odbyły się 14. polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premierów obu państw. Głównymi tematami były stosunki dwustronne, w tym kwestie gospodarcze, sprawy z zakresu bezpieczeństwa oraz sytuacja na Ukrainie. Szefowie rządów omówili również kluczowe tematy z bieżącej agendy Unii Europejskiej m.in.: bezpieczeństwo energetyczne i ceny energii. Szefowie rządów przyjęli wspólną deklarację dotyczącą kierunków rozwoju współpracy polsko-hiszpańskiej.

Tegoroczna, 14. edycja konsultacji międzyrządowych przypadła w 30. rocznicę podpisania Traktatu o Przyjaźni i Współpracy, regulującego stosunki polsko-hiszpańskie po transformacji ustrojowej. To wydarzenie nadaje stosunkom dwustronnym Polski i Hiszpanii uprzywilejowany charakter. Odzwierciedleniem tego jest regularny i dynamiczny dwustronny dialog polityczny na wszystkich szczeblach.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej.

 

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc