Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Polska Grupa Zbrojeniowa zawarła umowę z MBDA dotyczącą dostaw elementów pomostowej Narwi

Porozumienie pomiędzy MBDA UK a konsorcjum PGZ-NAREW, podpisane przez Adriana Monksa z MBDA UK (po lewej) i Sebastiana Chwałka, prezesa zarządu PGZ S.A., dotyczy harmonogramu oraz warunków dostaw elementów produkcji brytyjskiej do dwóch jednostek ogniowych ZROP-KZ Narew, zamówionych przez MON 14 kwietnia 2022 r. Fot. PGZ.

25 kwietnia Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. poinformowała o podpisaniu przez konsorcjum PGZ-NAREW porozumienia z grupą MBDA w sprawie harmonogramu i warunków dostaw elementów zestawów obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu (ZROP-KZ) Narew od brytyjskiego oddziału europejskiej grupy rakietowej. Umowa pozwoli na przeprowadzenie integracji wyrzutni iLauncher i pocisków kierowanych CAMM produkcji MBDA UK z stacją radiolokacyjną Soła oraz systemem łączności i dowodzenia C2 produkcji polskiego przemysłu obronnego. Porozumienie jest wynikiem umowy zawartej pomiędzy konsorcjum PGZ-NAREW a Agencją Uzbrojenia MON na dostawę dwóch jednostek ogniowych ZROP-KZ Narew w latach 2022-2023 o wartości ponad 1,5 mld PLN.  

Porozumienie pomiędzy konsorcjum PGZ-NAREW a MBDA UK jest potwierdzeniem gotowości brytyjskiego partnera do szybkich dostaw elementów systemu jego i wsparcia polskiego przemysłu w  integracji polskich elementów wytypowanych do wykorzystania w jednostkach ogniowych  pomostowej Narwi. Podpisali je Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A. i Adrian Monks, dyrektor MBDA ds. sprzedaży i rozwoju działalności na Polskę.

Demonstrator wyrzutni iLauncher systemu Narew/CAMM na podwoziu samochodu ciężarowego Jelcz 882.57 8×8. Fot. PGZ.

Dzisiejszy kontrakt pozwala nam na potwierdzenie dalszego harmonogramu prac integracyjnych, od postępów w których zależy jak szybko jesteśmy w stanie wzmocnić obronę powietrzną naszego kraju. Podpisany dokument stanowi również kolejny krok na drodze do zawarcia porozumienia strategicznego z naszym brytyjskim partnerem w zakresie produkcji wyrzutni oraz pocisków w naszych zakładach, newralgicznego dla powodzenia całego programu Narew – powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A.

Chris Allam, dyrektor zarządzający MBDA UK, dodał: W MBDA jesteśmy dumni z bycia częścią ważnego programu ochrony polskiego nieba, budowanego z partnerami z PGZ. Ten szybko realizowany, początkowy etap programu Narew pokazuje gotowość MBDA do reagowania na pilne potrzeby i opracowywania suwerennych rozwiązań systemowych w krótkim czasie. Już pracujemy nad szybką dostawą pierwszych zestawów obrony powietrznej do Polski i wdrożeniem programu szeroko zakrojonego transferu technologii i polonizacją produkcji.

Zakup dwóch pierwszych – pomostowych, zamówionych w ramach pilnej potrzeby operacyjnej – jednostek ogniowych (jednej baterii) systemu Narew stanowi wstęp do najszerzej zakrojonego programu modernizacji obrony przeciwlotniczej Sił Zbrojnych RP, który wg obecnych planów miałby objąć pozyskanie 23 baterii ZROP-KZ, czyli 46 jednostek ogniowych. Na kolejnych etapach realizacji programu, polskie podmioty mają włączyć się także w produkcję bądź współprodukcję elementów Narwi, które obecnie będą dostarczane z Wielkiej Brytanii, a więc: wyrzutni i jej podsystemów oraz elementów, a także kierowanych pocisków rakietowych CAMM/CAMM-ER. Polski przemysł i placówki naukowo-badawcze będą mogły wziąć udział w dalszym rozwoju systemu, także na rynki państw trzecich, dotyczy to m.in. pocisku rakietowego umownie określanego CAMM-LR o zasięgu ponad 100 km.

W skład konsorcjum PGZ-NAREW wchodzą: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider), Huta Stalowa Wola S.A., Jelcz sp. z o.o., MESKO S.A., Ośrodek Badawczo Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., PCO S.A, PIT-RADWAR S.A., Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. i Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. W przedsięwzięciu będą  mogły uczestniczyć również inne przedsiębiorstwa Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a także spółki prywatne, placówki badawczo-rozwojowe i ośrodki akademickie.

Andrzej Kiński na podstawie informacji PGZ S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Polska Grupa Zbrojeniowa zawarła umowę z MBDA dotyczącą dostaw elementów pomostowej Narwi”

  1. Wreszcie dobra decyzja, trzeba jak najszybciej podejmować decyzje tego typu, były długie lata na dialogi i analizy teraz nie ma już czasu, najwyższy czas aby poważnie inwestować w polski sektor zbrojeniowy, zamawiać i rozwijać rodzime uzbrojenie oraz współpracować dynamicznie z partnerami zagranicznymi wraz z transferem technologii

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc