25 kwietnia Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. poinformowała o podpisaniu przez konsorcjum PGZ-NAREW porozumienia z grupą MBDA w sprawie harmonogramu i warunków dostaw elementów zestawów obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu (ZROP-KZ) Narew od brytyjskiego oddziału europejskiej grupy rakietowej. Umowa pozwoli na przeprowadzenie integracji wyrzutni iLauncher i pocisków kierowanych CAMM produkcji MBDA UK z stacją radiolokacyjną Soła oraz systemem łączności i dowodzenia C2 produkcji polskiego przemysłu obronnego. Porozumienie jest wynikiem umowy zawartej pomiędzy konsorcjum PGZ-NAREW a Agencją Uzbrojenia MON na dostawę dwóch jednostek ogniowych ZROP-KZ Narew w latach 2022-2023 o wartości ponad 1,5 mld PLN.
Porozumienie pomiędzy konsorcjum PGZ-NAREW a MBDA UK jest potwierdzeniem gotowości brytyjskiego partnera do szybkich dostaw elementów systemu jego i wsparcia polskiego przemysłu w integracji polskich elementów wytypowanych do wykorzystania w jednostkach ogniowych pomostowej Narwi. Podpisali je Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A. i Adrian Monks, dyrektor MBDA ds. sprzedaży i rozwoju działalności na Polskę.
Dzisiejszy kontrakt pozwala nam na potwierdzenie dalszego harmonogramu prac integracyjnych, od postępów w których zależy jak szybko jesteśmy w stanie wzmocnić obronę powietrzną naszego kraju. Podpisany dokument stanowi również kolejny krok na drodze do zawarcia porozumienia strategicznego z naszym brytyjskim partnerem w zakresie produkcji wyrzutni oraz pocisków w naszych zakładach, newralgicznego dla powodzenia całego programu Narew – powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A.
Chris Allam, dyrektor zarządzający MBDA UK, dodał: W MBDA jesteśmy dumni z bycia częścią ważnego programu ochrony polskiego nieba, budowanego z partnerami z PGZ. Ten szybko realizowany, początkowy etap programu Narew pokazuje gotowość MBDA do reagowania na pilne potrzeby i opracowywania suwerennych rozwiązań systemowych w krótkim czasie. Już pracujemy nad szybką dostawą pierwszych zestawów obrony powietrznej do Polski i wdrożeniem programu szeroko zakrojonego transferu technologii i polonizacją produkcji.
Zakup dwóch pierwszych – pomostowych, zamówionych w ramach pilnej potrzeby operacyjnej – jednostek ogniowych (jednej baterii) systemu Narew stanowi wstęp do najszerzej zakrojonego programu modernizacji obrony przeciwlotniczej Sił Zbrojnych RP, który wg obecnych planów miałby objąć pozyskanie 23 baterii ZROP-KZ, czyli 46 jednostek ogniowych. Na kolejnych etapach realizacji programu, polskie podmioty mają włączyć się także w produkcję bądź współprodukcję elementów Narwi, które obecnie będą dostarczane z Wielkiej Brytanii, a więc: wyrzutni i jej podsystemów oraz elementów, a także kierowanych pocisków rakietowych CAMM/CAMM-ER. Polski przemysł i placówki naukowo-badawcze będą mogły wziąć udział w dalszym rozwoju systemu, także na rynki państw trzecich, dotyczy to m.in. pocisku rakietowego umownie określanego CAMM-LR o zasięgu ponad 100 km.
W skład konsorcjum PGZ-NAREW wchodzą: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider), Huta Stalowa Wola S.A., Jelcz sp. z o.o., MESKO S.A., Ośrodek Badawczo Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., PCO S.A, PIT-RADWAR S.A., Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. i Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. W przedsięwzięciu będą mogły uczestniczyć również inne przedsiębiorstwa Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a także spółki prywatne, placówki badawczo-rozwojowe i ośrodki akademickie.
Andrzej Kiński na podstawie informacji PGZ S.A.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Wreszcie dobra decyzja, trzeba jak najszybciej podejmować decyzje tego typu, były długie lata na dialogi i analizy teraz nie ma już czasu, najwyższy czas aby poważnie inwestować w polski sektor zbrojeniowy, zamawiać i rozwijać rodzime uzbrojenie oraz współpracować dynamicznie z partnerami zagranicznymi wraz z transferem technologii