Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Polska Grupa Zbrojeniowa przejmuje poznańskie zakłady H. Cegielskiego

W czwartek, 14 września br. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. objęła ponad 90 proc. akcji H. Cegielskiego S.A. na skutek podwyższenia kapitału zakładowego PGZ S.A przez Skarb Państwa. Zgodę na wniesienie aktywów Cegielskiego do Polskiej Grupy Zbrojeniowej wydał minister aktywów państwowych Jacek Sasin. 

Decyzja jest realizacją listu intencyjnego podpisanego w sierpniu 2022 r. w sprawie włączenia poznańskiej spółki do PGZ i zwiększenia produkcji zbrojeniowej dla Sił Zbrojnych RP i planowanymi kontraktami dotyczącymi zamówienia czołgów podstawowych K2PL Black Panther oraz komponentów do armatohaubic K9PL Thunder. Decyzją Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia PGZ S.A. z 31 sierpnia br. nastąpiło podwyższenie kapitału zakładowego PGZ S.A. i objęcie akcji nowej emisji przez Skarb Państwa w zamian za aport w postaci większościowego pakietu akcji H. Cegielski-Poznań S.A.

H. Cegielski S.A. działa od 1846 roku. Obecnie prowadzi działalność przede wszystkim w zakresie produkcji konstrukcji metalowych, produkcji i serwisu dmuchaw promieniowych, produkcji części zamiennych do silników wysokoprężnych Diesla oraz serwisu silników. W obszarze specjalnym Spółka produkuje elementy konstrukcji wojskowych, tj. pontony i palety transportowe modułów parku pontonowego, mosty składane oraz konstrukcje stalowe stanowiące elementy wozów bojowych. Doświadczenie i potencjał Spółki mogą zatem być wykorzystane do realizacji projektów zbrojeniowych w ramach Grupy PGZ.

Źródło: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc