Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Polska Grupa Zbrojeniowa na ćwiczeniu Dragon-21

Ćwiczenie Dragon-21 to największe tegoroczne przedsięwzięcie szkoleniowe Wojska Polskiego realizowane pod kierunkiem Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W ramach tzw. VIP-Day swoją ofertę przedstawiła Polska Grupa Zbrojeniowa.

W tej edycji ćwiczenia Dragon-21 jedną z głównych lokalizacji jest Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. To tu ćwiczą pododdziały 18 Dywizji Zmechanizowanej, dla których Dragon stanowi ostateczny sprawdzian osiągnięcia gotowości do działania. W tak ważnym przedsięwzięciu nie mogło zabraknąć też Polskiej Grupy Zbrojeniowej, której spółki wyposażają nowo tworzoną dywizję w sprzęt i uzbrojenie.

- Prezentacja uzbrojenia i sprzętu wojskowego w czasie największego ćwiczenia taktycznego z wojskami stanowi potwierdzenie, że Polska Grupa Zbrojeniowa to partner w procesie modernizacji technicznej Wojska Polskiego. Oferowane przez PGZ produkty stanowią integralną część uzbrojenia
i wyposażenia, jakim dysponuje polska armia – powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A.

Głównym punktem prezentacji sprzętu, jaki przygotowała PGZ, był dynamiczny pokaz możliwości nowego pływającego bojowego wozu piechoty Borsuk, powstającego w Hucie Stalowa Wola. Prezentację obserwował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej oraz kierownicza kadra Sił Zbrojnych RP z szefem Sztabu Generalnego WP gen. Rajmundem T. Andrzejczakiem na czele.

- Prace nad NPBWP Borsuk są już na ostatniej prostej i liczymy na to, że niebawem rozpoczniemy negocjowanie warunków umowy na dostawę tego sprzętu do Sił Zbrojnych RP. Jestem przekonany, że prezentowane rozwiązania Polskiej Grupy Zbrojeniowej już niebawem będą w pełni wykorzystywane w podobnych przedsięwzięciach poligonowych, stając się integralną częścią potencjału obronnego Wojska Polskiego - dodał Sebastian Chwałek.

Uczestnicy pokazu mieli też okazję zobaczyć m.in. armatę 35 mm AG-35 w wersji posadzonej na Jelczu – propozycję PIT-RADWAR S.A.; KTO Rosomak– propozycję Rosomak S.A.; LUZES V/D – propozycję WCBKT S.A. oraz strzelnicę kontenerową Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A.

W części statycznej gościom zaprezentowano: Tulipan – sterowany przeciwpancerny i przeciwtransportowy ładunek wybuchowy z bydgoskiej Belmy; gamę granatów i amunicji różnych typów produkowanej przez Zakłady Metalowe Dezamet S.A., różne wersje karabinka MSBS Grot, pistolety VIS 100 i P-99 AS 7 oferowane przez radomską Fabrykę Broni; kamizelki kuloodporne, hełmy kuloodporne, maski przeciwgazowe i umundurowanie produkowane przez Maskpol S.A; przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun, przeciwpancerny pocisk kierowany Spike, rakiety Feniks i NLPR oraz różne typy amunicji precyzyjnego rażenia z zakładów Mesko; przyrządy termo- i noktowizyjne z warszawskiego PCO S.A oraz autonomiczny pojazd kołowy z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych z zamontowanym zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia z ZM Tarnów.

Źródło: PGZ S.A.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Polska Grupa Zbrojeniowa na ćwiczeniu Dragon-21”

  1. Zdjęcia bwp Borsuk na poligonie niewątpliwie cieszą a mogą jeszcze bardziej gdy będzie on w linii. Niech współpraca wojska polskiego i rodzimego przemysłu oraz nauki rozwija się jeszcze bardziej, trzeba wykorzystywać więcej środków na prace badawczo-rozwojowe a nowe systemy uzbrojenia niech będą dalej intensywnie testowane i ulepszane by w niedługim czasie mogły być pozyskane dla naszej armii w dużej liczbie czego wszystkim i sobie życzę.

  2. Jakby podpisano kontrakt na dostawę 500 szt. ZSSW-30 dla Borsuków i Rosomakow oraz 250 Borsuków z dostawą do 2024 r. To wtedy zacznę być zadowolony.. bo HSW powinna móc budować w czasie 12 miesięcy BWP Borsuk w liczbie ok. 250 szt.PCO i WB Electronic też muszą się rozwijać..

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc