Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Północnokoreańska broń hipersoniczna?

Zdjęcie pokazujące wystrzelenie pocisku, które miało miejsce 5 stycznia br. Ukazało się w oficjalnym dzienniku Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei „Rodong Sinmun”. Fot. KCNA

5 i 11 stycznia br. Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna przeprowadziła dwa testy pocisków hipersonicznych. Pomimo szerokiego nagłośnienia medialnego, szczególnie drugiej próby, nie jest pewne czy były to testy hipersonicznych pojazdów szybujących (HPV, Hypersonic Glide Vehicle), czy raczej manewrujących głowic bojowych (MaRV, Manuvering Reentry Vehicle).

Według informacji opublikowanych 5 stycznia br. przez oficjalny dziennik Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei „Rodong Sinmun” i północnokoreańską rządową Koreańską Centralną Agencję Informacyjną (KCNA), w pierwszym teście głowica bojowa osiągnęła cel oddalony o 700 km, leciała z prędkością maksymalną Ma=6, na wysokości do 50 km.

W drugim, przeprowadzonym 11 stycznia, cel był oddalony już o 1000 km od miejsca startu, przy czym prędkość była większa ‒ M=10, a apogeum trajektorii 60 km.

Zdjęcia z drugiego testu, który odbył się 11 stycznia br. Fot. KCNA

Co ważniejsze, w obydwu testach głowica bojowa wykonywała manewry zmiany nie tylko wysokości ale i kursu. Ponadto testy potwierdziły m.in. niezawodne działanie w warunkach zimowych ampulizowanego systemu napędowego pocisku.

Zarówno Stany Zjednoczone, Rosja, jak również Chiny prowadzą programy, których celem jest wdrożenie do służby systemów ofensywnych wykorzystujących pojazdy HGV. Wydaje się, że KRLD próbuje dołączyć do klubu „hipersonicznego” tańszym kosztem. Nie oznacza to, że należy lekceważyć północnokoreańskie wysiłki. W październiku 2021 r. na zdjęciach z wystawy uzbrojenia w Pjongjang, można było zobaczyć hipersoniczny pojazd szybujący (hipersoniczną głowicę szybującą) zmontowaną na rakiecie nośnej Hwasong-8, łudząco podobny do chińskiego HGV montowanego na pocisku balistycznym Donfeng DF-17. Według oficjalnego północnokoreańskiego komunikatu prasowego pierwszy test Hwasong-8 z głowicą HGV odbył się 28 września 2021 r.

Szybujący pojazd hipersoniczny Hwasong-8 (lub jego makieta) pokazany został w październiku 2021 r. na wystawie uzbrojenia w Pjongjangu. Fot. KCNA

Więcej na temat północnokoreańskich prób z bronią hipersoniczną znajdą Czytelnicy w artykule w WiT nr 1/2022.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc