Zaloguj

Półmetek dostaw F/A-50 na Filipiny

22 lutego Siły Powietrzne Filipin otrzymały trzecią parę odrzutowych samolotów bojowych KAI F/A-50PH Golden Eagle – uroczysta dostawa miała miejsce w bazie lotniczej Clark. Maszyny, podobnie jak wcześniejsze cztery, przybyły z Republiki Korei o własnych siłach z międzylądowaniem na Tajwanie.

Oba państwa podpisały międzyrządową umowę na zakup dwunastu samolotów KAI F/A-50PH Golden Eagle w 2014 roku. Ich dostawy rozpoczęły się w listopadzie 2015 roku, kiedy w trybie ekspresowym dostarczono pierwsze dwa. Kolejna para trafiła do użytkownika w 2016 roku, a pozostała ósemka ma dotrzeć do końca bieżącego roku. Ich zakup ma umożliwić odbudowę potencjału ofensywnego lotnictwa filipińskiego. Jednocześnie był to drugi sukces eksportowy programu T-50 Golden Eagle, o tyle ważny iż dotyczył najbardziej zaawansowanej wersji bojowej.

Co ważne i godne podkreślenia, przy okazji dostawy media lokalne ujawniły, że maszyny przeszły już chrzest bojowy – para samolotów została wykorzystana do ataków lotniczych na pozycje rebeliantów islamskich z organizacji Abu Sajjafa. Do tego wydarzenia doszło 26 stycznia bieżącego roku.

Obecnie KAI we współpracy z koncernem Lockheed Martin promuje swoją konstrukcję m.in. w amerykańskim programie wyboru nowego odrzutowego samolotu szkolenia zaawansowanego T-X, gdzie głównym rywalem wydaje się być konsorcjum Boeing-Saab.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Filipin
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc