Zaloguj
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Policyjny S-70i Black Hawk leci do Turcji

Policyjny S-70i Black Hawk wraz z zespołem strażaków i policjantów zostanie wysłany do Turcji w celu wsparcia działań przeciwpożarowych na południu tego kraju. Fot. Policja

5 sierpnia Komenda Główna Policji poinformowała, że do Turcji zostanie przebazowany wielozadaniowy śmigłowiec S-70i Black Hawk, który ma wspierać działania ratowniczo-gaśnicze w tym kraju.

Powyższa inicjatywa to wynik decyzji prezydenta RP Andrzeja Dudy, który zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o udzielenie wsparcia Turkom. Zgodnie z procedurami, oferta została skierowana poprzez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej. Do Turcji trafi połączony zespół policyjno-strażacki (łącznie 14 osób). Poza śmigłowcem, zespół będzie dysponował także zasobnikami Bambi Bucket (dwa o pojemności 1500 litrów i jeden 3000 litrowy), które są sukcesywnie kupowane przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie od ubiegłego roku. Zgodnie z upublicznionymi informacjami, transport kołowy wyruszy w piątek (6 sierpnia), a śmigłowiec 7 sierpnia.

Obecnie Komenda Główna Policji eksploatuje trzy śmigłowce S-70i Black Hawk, które zostały dostarczone przez, należące do korporacji Lockheed Martin, Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. w Mielcu. Poza wsparciem sił policyjnych, zgodnie z początkowymi deklaracjami, pomoc oferują także inne służby porządku publicznego w Polsce. Szkolenia z wykorzystaniem zasobników Bambi Bucket rozpoczęto realizować w bieżącym roku. Był to wynik doświadczeń z ubiegłorocznego pożaru Puszczy Białowieskiej. Turcja walczy z gigantycznymi pożarami południowej części kraju od drugiej połowy lipca.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

2 comments on “Policyjny S-70i Black Hawk leci do Turcji”

  1. Policji docelowo chyba wystarczą S-70i i Belle 505(szkoda że akurat na tego producenta postawiono)potrzebne kolejne zakupy.
    Straż Pożarna potrzebuje własnych śmigłowców, z drugiej strony gdy dojdzie do poważnego pożaru użycie śmigłowców musi być zmasowane wszystkich służb tylko trzeba taki scenariusz przygotować i przećwiczyć.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc