Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Polacy rozpoczęli szkolenie na AH-64 Apache

Fot. US Army

25 sierpnia Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w Stanach Zjednoczonych są już pierwsi żołnierze, którzy rozpoczęli proces szkolenia na śmigłowce bojowe Boeing AH-64 Apache.

Powyższa inicjatywa ma związek z udostępnieniem przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych ośmiu egzemplarzy AH-64D Apache Longbow, które mają posłużyć do szkolenia Polaków przed zapoczątkowaniem dostaw AH-64E Apache. Zgodnie z decyzją amerykańskiego Departamentu Stanu, Polska będzie mogła zakupić do 96 egzemplarzy. Harmonogram dostaw nie jest obecnie znany i będzie zależał od negocjacji międzyrządowych.

Polacy, wywodzący się z 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, trafili do San Antonio w stanie Teksas, gdzie rozpoczęli cykl szkolenia językowego. Ma on potrwać około dwóch miesięcy. W ramach drugiego etapu trafią do ośrodka szkoleniowego mieszczącego się w bazie Fort Novosel w stanie Alabama, gdzie prowadzony będzie cykl nauki pilotażu oraz wykorzystania operacyjnego AH-64 Apache.

Poza szkoleniem w Stanach Zjednoczonych, część procesu będzie realizowana na terenie Polski z udziałem oddelegowanej grupy Amerykanów. Najprawdopodobniej kluczowym miejscem będzie 56. Baza Lotnicza w Inowrocławiu, która dziś jest domem dla nielicznych Mil Mi-24D/W, które pozostają w służbie Wojska Polskiego. Na przestrzeni ostatnich lat infrastruktura bazy została gruntownie zmodernizowana, właśnie w celu bezpiecznego wykorzystania nowej generacji śmigłowców bojowych planowanych do zakupu w ramach programu Kruk.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc