Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pół miliona godzin Eurofighter Typhoon

9 listopada konsorcjum Eurofighter GmbH poinformowało, że globalna flota wielozadaniowych samolotów bojowych Typhoon przekroczyła nalot pół miliona godzin spędzonych w powietrzu. Powyższy wynik osiągnięto w ciągu piętnastu lat, od momentu wdrożenia pierwszego seryjnego egzemplarza do służby.

Obecnie Typhoony są eksploatowane przez siły zbrojne siedmiu państw świata, a kolejne dwa (Kuwejt i Katar) złożyły już zamówienia. Dodatkowo konstrukcja jest oferowana na całym świecie w postępowaniach przetargowych, można tu wymienić m.in. Finlandię, Kanadę, Bułgarię, Malezję czy Szwajcarię. Dodatkowo jest także oferowany Polsce.

Spośród 500 tys. godzin spędzonych w powietrzu, wiele z nich zostało wylatanych w warunkach bojowych – Typhoony uczestniczyły, bądź uczestniczą, w operacjach nad Libią, Irakiem, Afganistanem, Jemenem. Poza tym pełnią dyżury bojowe nad Falklandami, a także obszarze obrony powietrznej państw NATO.

Obecnie konsorcjum Eurofighter GmbH, w porozumieniu z udziałowcami, prowadzi prace związane z rozwojem konstrukcji. Ma to związek m.in. z zapotrzebowaniem Niemiec, które poszukują następcy dla samolotów bojowych Panavia Tornado.

(ŁP) Foto: Eurofighter GmbH

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc