Zaloguj

Pojazdy bezzałogowe THeMIS dla Ukrainy

Milrem Robotics i KMW dostarczą Ukrainie 14 pojazdów bezzałogowych TheMIS, w tym siedem w konfiguracji saperskiej. Fot. CNIM

29 listopada estońska firma Milrem Robotics poinformowała, że we współpracy z niemiecką spółką Krauss-Maffei Wegmann dostarczy Ukrainie pojazdy bezzałogowe THeMIS.

Koszty produkcji i dostawy sprzętu pokryje Federalne Ministerstwo Obrony Republiki Federalnej Niemiec. Milrem Robotics i KMW wspólnie dostarczą 14 pojazdów, z czego siedem będzie skompletowanych w wariancie ewakuacji rannych (CASEVAC). Do użytkowników trafić mają jeszcze do końca tego roku. Kolejna siódemka trafi na Ukrainę w drugim kwartale 2023 r. Będą to pojazdy wyposażone w narzędzia robocze francuskiej firmy CNIM Systèmes Industriels, skonfigurowane do prac saperskich. Łącznie Ukraina otrzyma więc 15 gąsienicowych pojazdów bezzałogowych THeMIS, wliczając w to dostarczony na początku roku pojedynczy pojazd w konfiguracji CASEVAC.

Kuldar Väärsi, dyrektor generalny Milrem Robotics, powiedział, że „przekazanie bezzałogowego pojazdu THeMIS Ukrainie oznacza, że Siły Zbrojne Ukrainy mogą lepiej zadbać o bezpieczeństwo swoich żołnierzy i pozwolić tym bezzałogowym pojazdom na wykonywanie zadań, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla ludzi”. Zauważył także, że firma „jest dumna z tego, że może przyczynić się do walki Ukrainy z agresorem”, jak również, że niniejsza umowa jest „dowodem, że KMW i Milrem to partnerzy, na których można polegać”. Owym dowodem ma być planowany krótki termin realizacji kontraktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc