Zaloguj

Pohang dla Filipin

1 stycznia media filipińskie poinformowały, że w ostatnich dniach roku prezydent Filipin podpisał dokumenty niezbędne do przeprowadzenia transakcji z Republiką Korei obejmującą przejęcie używanej korwety typu Pohang.

Formalna decyzja została podjęta 28 grudnia, ma pozwolić na wysłanie personelu do Republiki Korei w styczniu. Rozpoczną proces szkolenia i przejmowania jednostki, która ma być przekazana przez Seul w formie bezpłatnego grantu. Przed przekazaniem zdemontowany zostanie sprzęt niepotrzebny Filipińczykom (m.in. urządzenia łączności wykorzystywany przez Koreańczyków), a także ma dojść do wymiany części nieperspektywicznego sprzętu na nowy (m.in. radary nawigacyjne). Koszt przejęcia oraz doposażenia określono na kwotę 5 mln dolarów.

Stocznie południowokoreańskie zbudowały łącznie 24 korwety typu Pohang, które wprowadzano do służby w latach 1984-1993. Od 2009 roku są sukcesywnie wycofywane i oferowane jako darmowe granty zaprzyjaźnionym państwom. Dotychczas z powyższej oferty skorzystało Peru, Wietnam oraz Egipt.

Filipiny przejmą korwetę ROKS Chungju, która została wycofana ze służby w grudniu 2016 roku. Będzie to pierwsza jednostka zbudowana w Republice Korei, która zasili szeregi filipińskiej floty. Około 2020 roku dołączą dwie fregaty zamówione w stoczni Hyundai Heavy Industries – całość wpisuje się w proces odbudowy potencjału floty, która w poprzednich latach była całkowicie zaniedbana.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Republiki Korei
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc