Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Podsumowanie 2023 roku w DEZAMET S.A.

Fot. DEZAMET S.A.

Koniec mijającego i początek nowego roku to w wielu firmach tradycyjnie czas podsumowań. Dla Zakładów Metalowych DEZAMET S.A. 2023 był to zdecydowanie kolejny udany rok, w ciągu którego zrealizowano szereg zamówień istotnie wpływających na bezpieczeństwo naszego kraju.

Jednym z kluczowych elementów składających się na ubiegłoroczny sukces była zdecydowanie dostawa kilkudziesięciu tysięcy sztuk 120 mm naboi moździerzowych z pociskiem odłamkowo-burzącym, w ramach obecnie realizowanej umowy z dnia 29 kwietnia 2021 roku, do której z kolei 11 października 2023roku podpisany został aneks na kolejne zwiększenie dostaw amunicji RAK-HE-1 dla 120 mm moździerzy samobieżnych M120K Rak, wchodzących w skład kompanijnych modułów ogniowych dla Sił Zbrojnych RP. W efekcie zawartego aneksu dotychczasowa umowa została rozszerzona o dodatkowe ilości bez zmiany terminu dostaw.

W ciągu roku 2023 zrealizowane zostały  dostawy zamówień 60 mm naboi moździerzowych z pociskiem odłamkowym O-LM60 na wyposażenie dla Wojska Polskiego oraz 155 mm amunicji artyleryjskiej, przeznaczonej do samobieżnej haubicy KRAB. Zrealizowano także zamówienia na 40x46 mm naboi granatnikowych NGCN, służących do szkolenia żołnierzy w zakresie posługiwania się 40 mm granatnikiem oraz 40 mm amunicją granatnikową.

DEZAMET S.A. podpisał również umowy na: dostawę 40x46 mm naboi granatnikowych odłamkowych NGO-N1, nasadkowych granatów oświetlających NGOs-93, nasadkowych granatów zapalających NGZ-93 oraz 60 mm naboi moździerzowych z pociskiem odłamkowym O-LM60 - do realizacji w nadchodzących latach 2024/2025.

Na początku czerwca 2023roku została także podpisana przez Konsorcjum PGZ-Amunicja i Agencję Uzbrojenia  wieloletnia umowa ramowa na dostawy amunicji na potrzeby Wojska Polskiego. Jest ona bardzo istotnym elementem dalszych sukcesów spółki. Zakłada dostawę blisko miliona sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, ale także przewiduje zawieranie umów wykonawczych z Konsorcjum PGZ-AMUNICJA m.in. dla różnego typu amunicji kalibru 120 mm. Perspektywa czasowa trwania umowy to 2029 rok. Zawarta umowa ramowa daje podstawy do dalszych inwestycji oraz pozwala ubiegać się o dodatkowe środki finansowe niezbędne na budowę linii produkcyjnych i rozbudowę obecnej infrastruktury. Kolejnym krokiem będą umowy wykonawcze, które pozwolą na zaplanowanie rocznych wolumenów dostaw amunicji zarówno kalibru 155 mm jak i 120  mm.

W 2023 roku kontynuowane były również inwestycje dotyczące modernizacji obiektów oraz infrastruktury, które w dużym stopniu poprawiły wizerunek DEZAMET S.A.

Źródło: informacja prasowa DEZAMET S.A.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc