Zaloguj

Podlascy Terytorialsi na szkoleniach z Batalionową Grupą Bojową NATO

Fot.: Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.

Październik to kolejny miesiąc, który jest wypełniony wspólnymi szkoleniami żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Polsce.

Terytorialsi zostali zaproszeni m.in. do udziału w ćwiczeniu Batalionowej Grupy Bojowej NATO pk. RIFLE FOCUS. Wzięli w nim udział żołnierze Grupy Rozpoznania Obrazowego oraz saperzy. Do zadań terytorialsów należało m.in. wskazywanie celów dla artylerii z wykorzystaniem Bezzałogowych Statków Powietrznych FlyEye oraz współdziałanie z drużyną inżynieryjną wojsk amerykańskich. Ćwiczenie odbywało się na terenie poligonu w Orzyszu.

Kolejnym wspólnym przedsięwzięciem było dwudniowe szkolenie z zakresu medycyny pola walki. Uczestniczyli w nim udział terytorialsi, którzy pełnią służbę na stanowiskach medycznych. Instruktorami byli amerykańscy żołnierze Gwardii Narodowej, którzy pełnią służbę w ramach BGB NATO. Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady OT doskonalili się przede wszystkim w udzieleniu pomocy rannemu na polu walki, jego ewakuacji oraz wzywaniu transportu medycznego (meldunek MEDEVAC).

Żołnierze Gwardii Narodowej otrzymali zaproszenie na dwudniowe szkolenie rotacyjne w 12 batalionie lekkiej piechoty z Suwałk. Polacy i Amerykanie wymieniali doświadczenia dotyczące użytkowanej broni, wyposażenia oraz procedur w Gwardii Narodowej oraz WOT. Kolejnym punktem szkolenia były wspólne ćwiczenia taktyczne. Końcowym etapem było szkolenie strzeleckie, podczas którego żołnierze prezentowali rodzaje strzelań z pistoletu, karabinka oraz karabinu wyborowego.

Podlascy terytorialsi od ponad 2 lat współpracują z Batalionową Grupą Bojową NATO w Polsce. Do ostatnich wspólnych przedsięwzięć można zaliczyć m.in. wizytę w Białymstoku ppłk. Craiga Broylesa - dowódcy BGB NATO w Polsce, spotkanie starszych podoficerów, szkolenie z łączności, udział podlaskich terytorialsów w kursie rozpoznania oraz w szkoleniach z przywództwa (Team Leader Academy).

Źródło: Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc