Zaloguj

Początek prób morskich przyszłego HMAS Supply

4 sierpnia hiszpański koncern stoczniowy Navantia poinformował, że pierwszy wielozadaniowy okręt zaopatrzeniowy budowany dla Royal Australian Navy rozpoczął swoje próby morskie na wodach europejskich. 

Przyszły HMAS Supply ma spędzić poza portem około 80 godzin. Na pokładzie znajduje się około 135 osób, w tym członkowie przyszłej załogi. Według planów jeszcze w sierpniu ma rozpocząć rejs dostawczy do Australii, gdzie prowadzony będzie proces odbiorów przez zamawiającego. Australia zamówiła w koncernie Navantia dwa wielozadaniowe okręty zaopatrzeniowe. Budowa pierwszego z nich, przyszłego HMAS Supply, rozpoczęła się w 2017 roku, a uroczyste wodowanie 23 listopada 2018 roku. Harmonogram zakłada, że jednostka wejdzie do służby w 2021 roku.  

Dla koncernu Navantia jest to kolejny projekt związany z modernizacją sprzętową Royal Australian Navy - wcześniej realizował program budowy dwóch wielozadaniowych okrętów desantowych typu Canberra oraz trzech niszczycieli rakietowych typu Hobart. Okręty zaopatrzeniowe typu Supply stanowią rozwinięcie projektu hiszpańskiego zaopatrzeniowca typu Cantabria 

Wersja przeznaczona dla Australii dysponuje m.in. rozbudowanym zapleczem medycznym, co ma związek z faktem, że jednostki mają służyć do wsparcia misji humanitarnych na obszarze Oceanii.  

(Łukasz Pacholski) Foto: Navantia
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc