Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Początek prób czołgu Ariete AMV

Pierwszy wóz doświadczalny skompletowany w ramach programu Ariete AMV rozpoczyna testy trakcyjne. Fot. CIO.

Według włoskich mediów, 27 stycznia rozpoczęły się próby pierwszego z trzech prototypów zmodernizowanego czołgu podstawowego Ariete AMV (patrz WiT 3/2020).

Co ciekawe, wg dostępnych informacji nie jest to kompletny prototyp Ariete AMV (Aggiornamento Mezza Vita, pol. modernizacja w połowie cyklu życia), a jedynie wóz ze zmodernizowanym układem napędowym. Stary powerpack, złożony z silnika FIAT-Iveco 12V o mocy 934 kW/1270 KM i automatycznej skrzyni przekładniowej ZF Friedrichshafen LSG3000 został zastąpiony nowym, integrującym silnik Iveco Vector 12 o mocy 1103 kW/1500 KM (wg niektórych źródeł nieznacznie niższej) i automatycznej skrzyni biegów Renk HSWL 295TM. Nowy zespół napędowy ma nie tylko pozwolić na poprawę osiągów czołgu, lecz również na uproszczenie logistyki, dzieli bowiem wiele podzespołów z silnikiem Iveco Vector 8V o mocy 523 kW/720 KM, montowanym w kołowych niszczycielach czołgów Centauro II. Czołg wyposażono również w nowe gąsienice o zwiększonej trwałości. Teraz czeka go cykl prób na torze testowym Centrum Wielozadaniowej Jednostki Doświadczalnej Pojazdów Wojsk Lądowych (CEPOLISPE) w Montelibretti. Będą one oczywiście dotyczyć wyłącznie parametrów związanych z mobilnością wozu.

Zmodernizowana wieża trafi na czołg dopiero w czerwcu i zostanie zintegrowana ze zmodernizowanym podwoziem w zakładzie Leonardo Electronics Division w La Spezia. Za modernizację czołgów odpowiada konsorcjum CIO (Consorzio Iveco OTO Melara), które było również producentem czołgów C1 Ariete. Na razie ma ono wykonać trzy prototypy, a docelowo modernizacja objąć miałaby 125 wozów spośród 200 dostarczonych Esercito Italiano. Po 2030 r. Ariete mają być zastępowane przez nowe czołgi, obecnie wydaje się, że najbardziej prawdopodobne jest dołączenie Włoch do europejskiego konsorcjum MGCS.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Początek prób czołgu Ariete AMV”

  1. Współpraca z Włochami i Koreą Południową przy programie Wilk byłaby dla nas bardzo duża szansą na rozwój zbrojeniówki na długie lata a i gospodarka Polski bardzo by zyskała.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc