Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Początek montażu brytyjskich samolotów dla Kataru

19 października w zakładach koncernu BAE Systems w Wielkiej Brytanii odbyła się uroczystość uruchomienia linii montażowej samolotów zamówionych w tym kraju przez Katar. Wydarzenie uświetnił wicepremier emiratu.

Katar zamówił w Wielkiej Brytanii 24 wielozadaniowe samoloty bojowe Eurofighter Typhoon oraz dziewięć samolotów szkolenia zaawansowanego Hawk. Zaliczka na powyższe zlecenie została przelana na konta producenta w połowie września, natomiast sam kontrakt podpisano w grudniu 2017 roku. Obok produkcji samolotów zawiera także zapis o utworzeniu na terenie Kataru uczelni technicznej.

Katar prowadzi obecnie intensywny program modernizacji i rozbudowy lotnictwa wojskowego. Dotychczasowe Mirage 2000-5 (dwanaście sztuk) zostanie zastąpionych przez 96 wielozadaniowych samolotów nowej generacji, które będą pochodzić z Francji, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Jako pierwsze do właściciela trafią Dassault Rafale (36), pierwsze z nich zostały już ukończone i obecnie są wykorzystywane do szkolenia pilotów we Francji. W Stanach Zjednoczonych uruchomiono już proces montażu pierwszych F-15QA Strike Eagle (36), a w Wielkiej Brytanii 24 Typhoonów.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc