Zaloguj

Początek budowy trzeciego patrolowca typu Arafura

27 marca w stoczni Civmec w Henderson w zachodniej Australii odbyła się uroczystość rozpoczęcia budowy trzeciego okrętu patrolowego typu Arafura, który zostanie zbudowany dla Royal Australian Navy.

Jednocześnie jest to trzecia jednostka serii (spośród dwunastu zamówionych przez rząd federalny). Dwa pierwsze są budowane w stoczni ASC w Osborne, natomiast pozostałe powstaną w Civmec w Hednerson – dzięki temu realizowany jest rządowy program rozbudowy potencjału przemysłowego w Australii. Pierwszy z okrętów ma wejść do służby w 2022 roku, a cała seria pozwoli na zastąpienie w linii patrolowców typu Armidale, niszczycieli min typu Huon, a także jednostek hydrograficznych typu Leeuwin i Paluma. Co ważne, rząd rozważa zwiększenie zamówienia o kolejne trzy.

Patrolowce typu Arafura są budowane na bazie projektu OPV80, który dostarcza niemiecka stocznia Lürssen. Decyzja o wyborze zapadła w listopadzie 2017 roku. Budowa prototypu rozpoczęła się w listopadzie 2018 roku, a w maju 2019 doszło do uroczystego położenia stępki. Program budowy patrolowców typu Arafura, według deklaracji rządowych, pozwoli na rozbudowę ponad stu australijskich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją na rzecz sektora morskiego oraz zbrojeniowego.

Jednostki, według projektu, będą miały 1640 ton wyporności oraz 80 metrów długości. Para silników wysokoprężnych umożliwi osiągnięcie prędkości 20 węzłów, a zasięg (bez uzupełniania zapasów) ma pozwolić na przepłynięcie do 4000 mil morskich. Projekt OPV80 firmy Lürssen stał się bazą m.in. dla okrętów patrolowych typu Darussalam, które są eksploatowane w Brunei.

(ŁP) Foto: US Navy
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc