Zaloguj
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik

Pociski SM-3 Block IIA dla Stanów Zjednoczonych oraz Japonii

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zamówił partię pocisków SM-3 Block IIA. Fot. Raytheon

14 czerwca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Raytheon w sprawie produkcji i dostaw partii pocisków Standard SM-3 Block IIA. Broń trafi do US Navy oraz Japonii.


Czerwcowa umowa ma wartość 866,6 mln USD i ma zostać zrealizowana do końca 2026 roku. 196 mln USD pochodzi od klienta eksportowego, który zamawia pociski poprzez procedurę FMS. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie. Także w przypadku Japonii pociski trafią na pokłady okrętów, najprawdopodobniej niszczycieli rakietowych wyposażonych w system Aegis.

Pocisk przechwytujący SM-3 Block IIA, który został zaprojektowany we współpracy amerykańsko-japońskiej, pozwala na kinetyczne zwalczanie zagrożenia w postaci pocisków balistycznych. Obecnie powyższa broń jest przenoszona przez okręty rakietowe (m.in. niszczyciele typu Arleigh Burke), które operują na wodach europejskich. Dodatkowo stanowią jednostkę ogniową amerykańskiej bazy Aegis Ashore znajdującej się w Rumunii. Także są planowane dla bazy budowanej przez Stany Zjednoczone w Redzikowie koło Słupska.

Dotychczas odnotowano sześć prób z użyciem pocisków tego typu, spośród których cztery zakończyły się przechwyceniem celów. Co ważne wykazały, że SM-3 Block IIA może służyć do niszczenia m.in. międzykontynentalnych pocisków balistycznych – ostatni tego typu test miał miejsce w listopadzie 2020 roku, kiedy USS John Finn (DDG-113) zniszczył cel symulujący międzykontynentalny pocisk balistyczny na jednym z poligonów morskich na Oceanie Spokojnym. Ze względu na ograniczony zasięg pokładowych stacji radiolokacyjnych, dane były przekazywane poprzez globalny system wymiany informacji.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc