Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pociski CAMM wzmocnią zdolności obrony powietrznej niszczycieli Type 45

Uzbrojenie jednostek Type 45 w rakiety CAMM skutkować będzie zwiększeniem o 50% liczby pocisków przeciwlotniczych znajdujących się na ich pokładzie. Fot.: MBDA

Firma MBDA zawarła szereg kontraktów dotyczących istotnego zwiększenie zdolności obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej sześciu niszczycieli Type 45 Królewskiej Marynarki Wojennej.

Podczas ich realizacji pocisk CAMM (Common Anti-Air Modular Missile) zostanie po raz pierwszy połączony z ulepszonym systemem dowodzenia i kontroli Sea Viper (C2). CAMM zapewnia zarówno samoobronę jak i lokalną obronę powietrzną. Uzupełni pociski rakietowe Aster 30, wzmacniając potencjał przeciwlotniczy Royal Navy.

Uzbrojenie jednostek Type 45 w rakiety CAMM skutkować będzie zwiększeniem o 50% liczby pocisków przeciwlotniczych znajdujących się na ich pokładzie. Doposażenie okrętów odbędzie się poprzez instalację wyrzutni z 24 kontenerami startowymi, a system Sea Viper doczeka się modernizacji, znacznie zwiększającej jego moc obliczeniową.

Zainstalowane na niszczycielach Type 45 wyrzutnie Sylver, mające 48 kontenerów startowych, będą od teraz przeznaczone wyłącznie dla pocisków dłuższego zasięgu Aster 30, również podlegających niedawno ogłoszonej modernizacji, wynikającej z osiągnięcia półmetka okresu ich eksploatacji. Dzięki temu pociski Aster 30 pozostaną w służbie przez cały okres użytkowania okrętów Type 45.

Pociski CAMM zostały już dostarczony brytyjskim Wojskom Lądowym i Marynarce Wojennej, gdzie służą jako oręż naziemnej obrony powietrznej (GBAD) i morskiej obrony powietrznej (SBAD). Atutem tego rozwiązania jest możliwość korzystania przez oba rodzaje sił zbrojnych ze wspólnego zapasu rakiet.

Stanowiący już w Royal Navy uzbrojenie zmodernizowanych fregat Type 23, CAMM zostanie w przyszłości zainstalowany na jednostkach Type 26 i Type 31. Rodzina CAMM odniosła szybki sukces rynkowy, a wśród nowych użytkowników, którzy zamówili te rakiety w tym roku, znalazły się m.in. Kanada i Brazylia.

Źródło: MBDA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Pociski CAMM wzmocnią zdolności obrony powietrznej niszczycieli Type 45”

  1. Takie pociski dla naszych fregat i korwet jak i dla Narwii to byłoby coś pięknego w połączeniu z oferowanym szerokim transferem technologii dla naszego przemysłu przez MBDA i rozwijaniem rodzimego potencjału rakietowego wraz z Piorunem 2, jednak ostatecznie to nasi decydenci mają głos.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc