Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Pływająca baza ekspedycyjna USS Miguel Keith wcielona do służby

US Navy wcieliła do służby pływającą bazę ekspedycyjną USS Miguel Keith. Fot. NASSCO

8 maja w San Diego w Kalifornii odbyła się uroczystość wcielenia do US Navy pływającej bazy ekspedycyjnej USS Miguel Keith (ESB-5). Jest to trzecia jednostka typu Lewis B. Puller zbudowana przez koncern stoczniowy General Dynamics NASSCO w San Diego.

Okręt został zamówiony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w 2017 roku. Początkowo miał trafić do US Military Sealift Command, jednak ostatecznie cała seria jednostek typu Lewis B. Puller trafia do US Navy – ma to pozwolić na zwiększenie możliwości operacyjnych floty. Uroczyste położenie stępki odbyło się 30 stycznia 2018 roku. W lipcu 2018 roku został uszkodzony w wyniku zalania suchego doku. To wszystko spowodowało, że formalny odbiór nastąpił dopiero 15 listopada 2019 roku.

Obecnie stocznia General Dynamics NASSCO w San Diego realizuje budowę kolejnych dwóch pływających baz typu Lewis B. Puller. Prototypowy USS Lewis B. Puller operuje na wodach Zatoki Perskiej, a bliźniaczy USS Hershel „Woody” Williams znajduje się na wodach afrykańskich.

Jednostki tego typu służą jako bazy pływające dla wsparcia operacji specjalnych, antynarkotykowych i antypirackich, wsparcia wysiłków związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa na morzu. Dodatkowo mogą stanowić ważny element ugrupowania sił przeciwminowych oraz działań humanitarnych. Cechą charakterystyczną jest rozbudowany pokład lotniczy z hangarem, który pozwala na zabranie różnych typów śmigłowców oraz samolotów transportowych pionowego startu i lądowania. Przestrzeń pod nim może być wykorzystana jako magazyn dla sprzętu przeciwminowego bądź sił specjalnych.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Pływająca baza ekspedycyjna USS Miguel Keith wcielona do służby”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc