Zaloguj

PLL LOT z umową na dalszy przewóz rządowych VIP

PLL LOT podpisał umowę na kontynuację usługi czarterów dwóch samolotów ERJ-175. Fot. Roberto Bianchi

8 stycznia Inspektorat Uzbrojenia poinformował o podpisaniu umowy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT w sprawie kontynuacji czarteru dwóch samolotów pasażerskich Embraer ERJ-175, które są wykorzystywane do przewozu rządowych VIP.Zgodnie z upublicznionymi informacjami, umowa została podpisana 21 grudnia i ma wartość 100 mln złotych z VAT. Negocjacje z przewoźnikiem zostały rozpoczęte 27 listopada. Usługa ma obowiązywać do końca 2021 roku i jest powodem opóźnień w programie dostawy dwóch samolotów Boeing BBJ2 - według zapisów kontraktu miały trafić do Sił Powietrznych do końca 2020 roku i osiągnąć gotowość operacyjną na początku 2021 roku. Niestety ze względu na pandemię Covid-19 procedura jest opóźniona do połowy bieżącego roku. Zastosowanie procedury negocjacji z wybranym oferentem wynikało z faktu braku możliwości dotrzymania ustawowych terminów przewidzianych w trybie konkurencyjnym. PLL LOT dysponuje personelem posiadającym stosowne poświadczenia bezpieczeństwa osobowego oraz zapewnia stałą dostępność samolotów w porcie lotniczym w Warszawie.

PLL LOT świadczy usługę czarteru dwóch samolotów pasażerskich Embraer ERJ-175 (SP-LIG i SP-LIH) od 2010 roku. Wówczas zdecydowano się na uziemienie samolotu Tupolew Tu-154M i powierzenie transportu rządowych VIP cywilom.

W 2017 roku Siły Powietrzne odebrały dwa odrzutowe samoloty dyspozycyjne Gulfstream G550 oraz “tymczasowy” pasażerski Boeing 737-800. Mniejsze osiągnęły gotowość operacyjną do realizacji lotów o statusie HEAD w 2018 roku jednak ich wadą jest niewielka liczba pasażerów, którzy mogą być przewożeni na pokładzie. Najprawdopodobniej tej czynnik stoi za faktem kontynuacji współpracy z PLL LOT i eksploatacji pary ERJ-175.


 

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “PLL LOT z umową na dalszy przewóz rządowych VIP”

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc