Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Plany zakupów Ministerstwa Obrony Narodowej w Republice Korei potwierdzone

Polska kupi w Republice Korei co najmniej 180 czołgów K2, 48 lekkich samolotów bojowych FA-50 i nieznaną liczbę armatohaubic samobieżnych K9. Na zdjęciu minister Błaszczak i inni członkowie polskiej delegacji pozują przed czołgiem K2 podczas majowej wizyty oficjalnej w Republice Korei. Fot. Wojciech Król/CO MON.

22 lipca w tygodniku „Sieci” ukazał się wywiad z wicepremierem i ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem, w którym potwierdził on wolę dokonania zakupów uzbrojenia w Republice Korei.

Zgodnie ze słowami Błaszczaka, Polska pozyska 48 lekkich samolotów bojowych FA-50, 180 czołgów K2 i nieujawnioną liczbę 155 mm armatohaubic samobieżnych K9. Należy podkreślić, że 180 czołgów będzie pierwszą partią, docelowo czołgów tego typu będzie znacznie więcej i wg wicepremiera Błaszczaka wozy tego typu będą produkowane w Polsce. Nie wiadomo, czy mowa o choć części spośród tych 180 wozów (choć należy się spodziewać, że zostaną one w całości wyprodukowane w Republice Korei), jak również nie wiadomo, czy czołgi produkowane w Polsce będą bliższe obecnemu koreańskiemu standardowi, wriantowi oferowanemu Norwegii (obejmującemu m.in. opancerzenie dodatkowe czy aktywny system ochrony pojazdu Trophy HV), czy też będą przypominać modele tzw. K2PL, prezentowane podczas kieleckiej wystawy MSPO.

Pierwsze czołgi trafić mają do Polski już w tym roku, samoloty ‒ w kolejnym. Na temat zakupu 155 mm armatohaubic samobieżnych K9 wiadomo znacznie mniej. Południowokoreańskie media donoszą o możliwości zakupu przez Polskę nawet 670 dział tego typu. Niedawno Agencja Uzbrojenia potwierdzała, że rozważany jest zakup bojowych wozów piechoty w Republice Korei, prawdopodobnie AS21, lecz na razie zrobiło się o tym ciszej.

K2 mają zastąpić czołgi typu T-72 (a także PT-91) przekazane na Ukrainę. FA-50 miałby stać się następcą MiG-ów-29 i Su-22, pozwalając na zachowanie trzech eskadr Sił Powietrznych dziś eksploatujących sowieckie samoloty. Ze względu na skąpe dane odnośnie zakupu K9 trudno na razie komentować ten pomysł ‒ przypuszczalnie wynika on z konieczności zastąpienia przekazanych Ukrainie armatohaubic Krab (prawdopodobnie nawet 36, a wg administracji Stanów Zjednoczonych może nawet 54, aczkolwiek w tym przypadku chodzi zapewne o kontrakt komercyjny) do czasu, aż produkcja Krabów dla SZ RP zostanie zwiększona w ramach kolejnego zamówienia.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Plany zakupów Ministerstwa Obrony Narodowej w Republice Korei potwierdzone”

  1. Te TERAZ BARDZO, wyjątkowo AŻ masywne i gigantyczne zakupy broni w Korei Południowej, podobnie jak i te poprzednie (oraz, i TE teraz, równoległe!!!), TEŻ bardzo masywne zakupy uzbrojenia w USA, oraz TEŻ i w Wielkiej Brytanii, to oznaczają po prostu CAŁKOWITĄ ŚMIERĆ tej naszej, bardzo nieszczęsnej zbrojeniówki!!!!....... Szkoda, co te pisiory, w tej ich totalnej teraz panice, i w tym ich absolutnym braku JAKIEJKOLWIEK nawet kompetencji dotyczącej uzbrojenia, teraz wyprawiają (z NASZYMI pieniędzmi podatkowymi!!!!).......

  2. Do niedawna nie do pomyślenia takie zakupy! Bardzo ważne jest aby polski przemysł miał w tym jak największy udział i nastąpił transfer nowoczesnych technologii zbrojeniowych do naszego kraju plus obowiązkowa modernizacja i rozbudowa naszych zakładów zbrojeniowych, inwestycje w kadry Tutaj nie można zapominać o o takich inwestycjach w całej grupie PGZ i nie tylko.
    Ciekawe gdzie jest nowoczesny system BMS dla całości wojsk lądowych, program Sona dla ich osłony czy nawet program Tytan oraz polskie ppk które powinny być produkowane w dużej ilości.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc