Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pironaboje do foteli K-36DM zakupione

Agencja Uzbrojenia podpisała umowę na dostawę 200 sztuk pironabojów PK-21M-2, które są przeznaczone do foteli K-36DM wykorzystywanych w samolotach Su-22 oraz MiG-29. Fot. Łukasz Pacholski

15 kwietnia Agencja Uzbrojenia poinformowała o podpisaniu umowy z firmą Alioth Trading Sp. z o.o. w sprawie zakupu partii pironabojów PK-21M-2 przeznaczonych do zabudowy w fotelach katapultowych K-36DM, które są eksploatowane na samolotach MiG-29 oraz Su-22.


Zgodnie z upublicznionymi informacjami, umowa została podpisana 28 marca bieżącego roku i ma wartość 2,2 mln PLN z VAT. Oferta zwycięskiego podmiotu była jedyną, która wpłynęła do zamawiającego – postępowanie przetargowe, o charakterze ograniczonym, uruchomiono w listopadzie ubiegłego roku. W jego ramach do wojskowych magazynów trafi 200 sztuk pironabojów PK-21M-2, które pozwolą na utrzymanie zapasów niezbędnych do bezpiecznego eksploatowania samolotów obu typów (łącznie około 46 egzemplarzy, w tym jedenastu dwumiejscowych). Zgodnie z planami Su-22 mają zostać wycofane do 2025 roku i zostaną zastąpione przez F-35A Lightning II.

W ostatnich miesiącach była to druga próba wyboru dostawcy pironabojów tego typu. Poprzednia została unieważniona w kwietniu 2021 roku – wówczas do postępowania nie zgłosił się żaden oferent.

Obecnie brak informacji o kraju pochodzenia pironabojów. Poza Rosją asortyment tego typu jest produkowany i oferowany przez producentów z innych państw, m.in. znaną w Polsce (z dostaw nabojów termicznych NT-26 oraz MJU-7A/B) Tara Aerospace AD z Czarnogóry.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Pironaboje do foteli K-36DM zakupione”

  1. Już dawno powinniśmy te Migi i Su odstawić na kołki i wydzierżawić Gripeny od Szwedów, do czasu pozyskania kolejnych maszyn 5 gen.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc