Zaloguj

Pionowe wyrzutnie dla fińskich korwet

20 lutego Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do Finlandii pionowych wyrzutni rakietowych Mk.41, które mogą trafić na pokłady (projektowanych) korwet rakietowych nowego typu.

W przesłanym do Kongresu wniosku eksportowym mowa o możliwości sprzedaży czterech pionowych wyrzutni rakietowych Mk.41, które wraz z pakietem dodatkowym mogą kosztować Helsinki do 70 mln dolarów. Co ciekawe, wniosek eksportowy mówi o wersji długiej, zdolnej do przenoszenia i odpalania pocisków rakietowych rodziny Standard, pocisków manewrujących Tomahawk czy rakietotorped ASROC VLA. Jak wiadomo, dotychczas, Finowie otrzymali zgodę na zakup pocisków rodziny ESSM – w każdej wyrzutni Mk.41 można przenosić do 32 pocisków tego typu.

Pionowa wyrzutnia Mk.41 jest jedną z najpopularniejszych konstrukcji tej klasy w świecie zachodnim. Jest wykorzystywana na pokładach krążowników, niszczycieli czy fregat rakietowych różnych typów – wśród użytkowników znajdują się: Australia, Kanada, Dania, Niemcy, Japonia, Holandia, Norwegia, Nowa Zelandia, Republika Korei, Hiszpania, Tajlandia, Turcja, Stany Zjednoczone. Wkrótce dołączy do nich także Arabia Saudyjska.

(ŁP) Foto: US Navy
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc