Zaloguj

Piknik wojsk NATO w Piotrkowie Trybunalskim

28 marca 2017 roku w Piotrkowie Trybunalskim odbył się "Piknik z NATO", w którym wzięli udział Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, przedstawiciele dyplomacji wojskowej, lokalne władze samorządowe, żołnierze amerykańscy, brytyjscy i rumuńscy z wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO, żołnierze Wojska Polskiego, uczniowie klas mundurowych oraz liczne grono mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego i okolic.

Impreza rozpoczęła się w południe na placu Jana Pawła. Podczas oficjalnego otwarcia w asyście kompanii honorowej 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego oraz orkiestry reprezentacyjnej Wojska Polskiego kolejno głos zabrali: Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał dywizji Jarosław Mika, Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz a także dowódca wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO podpułkownik Steven Gventer. Wszyscy oni złożyli podziękowania dla lokalnych władz samorządowych za organizowanie tego wyjątkowego wydarzenia, podziękowali obecnym na miejscu żołnierzom sił zbrojnych Polski, Rumunii, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii za swój wkład w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO oraz podkreślili niezaprzeczalną rolę bliskiej współpracy wojskowej w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim krajom członkowskim od Estonii po Rumunię przed potencjalnym zagrożeniem ze wschodu.
Po zakończeniu oficjalnych uroczystości rozpoczął się właściwy piknik NATO, na którym mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego i okolic mogli zobaczyć ogromną ilość sprzętu i wyposażenie wystawionego przez żołnierzy czterech armii NATO. Wśród największych atrakcji znalazły się wchodzące w skład wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO amerykańskie kołowe transportery opancerzone Stryker z 2 Pułku Kawalerii, brytyjskie samochody rozpoznawcze Supacat Jackal czy rumuńskie holowane armaty przeciwlotnicze Oerlikon GDF-203, a także kołowy transporter opancerzony Rosomak z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, czy czołg podstawowy PT-91 Twardy z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu oraz bogata wystawa sprzętu i uzbrojenia używanego przez żołnierzy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Historycznym akcentem pikniku był udział kilku grup rekonstrukcyjnych z okresu średniowiecza, wojen napoleońskich, I i II wojny światowej, a także dwie tankietki TKS. Impreza zakończyła się około godziny 16:00 uroczystą defiladą pożegnalną wozów bojowych wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO.
Piknik z NATO w Piotrkowie Trybunalskim był wyjątkową okazją dla Polaków do bliższego zapoznania się z żołnierzami sojuszniczych sił , ich sprzętem i wyposażeniem, który w najbliższych miesiącach wydatnie wzmocni bezpieczeństwo i obronność Polski, a także innych państw NATO położonych na wschodniej flance.

(MZ)

[cycloneslider id="piknik-nato"]

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc