Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Pierwszy zmodernizowany w 2021 r. MiG-29 przekazany Siłom Powietrznym Sił Zbrojnych Ukrainy

Zmodernizowany do standardu MU1 MiG-29 9.13 przekazany przez Lwowskie Państwowe Lotnicze Zakłady Remontowe Siłom Powietrznym Sił Zbrojnych Ukrainy 22 czerwca 2021 r. Fot. Ukroboronprom.

22 czerwca, należące do Ukroboronpromu, Lwowskie Państwowe Lotnicze Zakłady Remontowe (LDARZ) przekazały Siłom Powietrznym Sił Zbrojnych Ukrainy pierwszy poddany modernizacji w bieżącym roku do standardu MiG-29MU1 samolot myśliwski MiG-29 (9.13).

Nosi on numer taktyczny „19”. LDARZ przeprowadziły remont główny maszyny, przedłużający okres eksploatacji do 35÷40 lat od momentu wyprodukowania  i zamontowały na nim elementy pakietu modernizacyjnego. Obejmuje on m.in.: nowy odbiornik systemu nawigacji satelitarnej SN-3307 zintegrowany z systemem nawigacji i automatycznego lądowania, zmiany w stacji radiolokacyjnej N019 znacząco poprawiające jej niezawodności oraz charakterystyki wykrywania celów (m.in. wymiana bloku odbiorczego N019-09 na nowy, wykonany z wykorzystaniem współczesnej bazy elementowej), a także modyfikację stacji optoelektronicznej KOŁS. Rozszerzono także zakres częstotliwości pokładowej radiostacji, zgodnie z wymogami ICAO i zamontowano zmodernizowany system diagnostyczny oraz rejestracji parametrów pracy systemów i urządzeń. Monochromatyczny monitor IPW na tablicy przyrządów zastąpiono wielofunkcyjnym kolorowym wyświetlaczem. Remont generalny przeszły także silniki RD-33.

Poprzednią maszynę tego typu przekazano użytkownikowi 7 grudnia 2020 r.

MiG_2 Kabina pilota samolotu MiG-29MU1 z dobrze widocznym kolorowym wyświetlaczem wielofunkcyjnym po prawej stronie tablicy przyrządów. Fot. Ukroboronprom.

Program modernizacji ukraińskich MiG-ów-29 (9.13) zainicjowano w LDARZ jeszcze w 2009 r. Trzy pierwsze maszyny zmodernizowane do standardu MU1 przekazano Siłom Zbrojnym Ukrainy w 2011 r., kolejną w 2012 r., dwa w 2016 r., trzy w 2018 r., dwa w 2019 r., zaś w 2020 r. aż cztery. Większość z nich służy w 40. Brygadzie Lotnictwa Taktycznego z Wasylkowa w obwodzie kijowskim.

W LDARZ trwają także prace przy prototypie bardziej zaawansowanej odmiany modernizacyjnej MU2, w której wprowadzono m.in. zdolność wykorzystania precyzyjnego uzbrojenia „powietrze-powierzchnia”. Wykonał on pierwszy lot w grudniu 2019 r.

LDARZ realizuje także remonty połączone z przedłużeniem resursu dwumiejscowych samolotów szkolno-treningowych MG-29UB (9.51). Ostatnią jak dotąd maszyną poddaną takim pracom jest samolot z numerem taktycznym „40”, który przekazano 31 marca br.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

One comment on “Pierwszy zmodernizowany w 2021 r. MiG-29 przekazany Siłom Powietrznym Sił Zbrojnych Ukrainy”

  1. Może by Ukraina zmodernizowała nasze mig29! Mig29 jest nowszą konstrukcją niż f16!Samoloty mig i SU to jedne z najlepszych samolotów na świecie! Szkoda że nie kupiliśmy licencji na migi MFI! A także za PRL zamiast kupować mig21bis trzeba było kupować mig 25!Co jak co soviecki potrafili i potrafią budować samoloty, helikoptery, czy czołgi! Helikoptery mi24 też jedne z najlepszych na świecie były! Dziś po modernizacji i uzbrojeniu dalej to dobry śmigłowiec!

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc