Zaloguj

Pierwszy zmodernizowany Mirage 2000D wrócił do Armée de l'Air

Pierwszy zmodernizowany Mirage 2000D wrócił do użytkownika. Fot. Siły Powietrzne Francji

7 stycznia w bazie lotniczej Mont-de-Marsan powitano pierwszy zmodernizowany egzemplarz wielozadaniowego samolotu bojowego Dassault Mirage 2000D, który został przekazany Armée de l'Air przez firmę Dassault Aviation.


Maszyna trafiła do doświadczalnej eskadry 1/30 Côte d'Argent, której personel uczestniczy w badaniu nowych typów statków powietrznych, a także prób operacyjnych. Zgodnie z harmonogramem, próby będą trwały do końca bieżącego roku. Później maszyna ma trafić do macierzystej eskadry, która stacjonuje w bazie lotniczej Nancy-Ochey.

Decyzja o modernizacji 55 samolotów uderzeniowych Mirage 2000D zapadła w 2015 roku. Pierwszy egzemplarz trafił do Dassault Aviation na początku 2020 roku. Zgodnie z planem, odmłodzone maszyny będą eksploatowane do połowy lat 30.. W ramach prac maszyny zostały zintegrowane z zasobnikiem strzeleckim CC422 wyposażonym w 30 mm działko DEFA (brak stałego uzbrojenia strzeleckiego ograniczało możliwości udzielenia wsparcia ogniowego w bezpośredniej bliskości własnych wojsk w działaniach operacyjnych) oraz z pociskami MBDA MICA. Dodatkowo modernizację dokonano w systemach awioniki pokładowej, gdzie zastosowano szynę danych opartą na standardzie otwartej architektury pozwalającej na późniejsze modyfikacje bez potrzeby długotrwałego wycofania samolotu z eksploatacji.


Samoloty uderzeniowe Mirage 2000D były produkowane przez firmę Dassault w latach 1993-2001 (ogółem dostarczono 86 egzemplarzy). Ich głównym zadaniem jest realizacja uderzeń na cele naziemne przy pomocy precyzyjnych (konwencjonalnych) środków bojowych – z tego też powodu (wzorem 2000N) mają dwuosobowe kabiny załóg. Debiutem bojowym były operacje bojowe w Afganistanie (od 2001 roku). W późniejszym okresie czasu uczestniczyły także w działaniach bojowych w Libii (według części publikacji jeden z samolotów tego typu został wykorzystany do ataku na konwój, w którym poruszał się pułkownik Kaddafi w czasie ucieczki), na Bliskim Wschodzie (przeciwko bojownikom państwa islamskiego), a obecnie także w Afryce.

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc