24 sierpnia w bazie w Aksaz, w obecności prezydenta Republiki Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana, przyjęto do służby w tamtejszej flocie okręt podwodny TCG Piri Reis (S-330). Jest to pierwsza jednostka typu 214TN, zbudowana lokalnie na mocy licencji i transferu technologii dostarczonych przez niemiecki holding stoczniowy thyssenkrupp Marine Systems.
Tego samego dnia rozpoczęto próby morskie drugiej jednostki, TCG Hizir Reis (S-331). Ma ona dołączyć do prototypu w przyszłym roku. Roll-out kolejnego, TCG Murat Reis (S-332), odbył się 8 czerwca br.
Seria sześciu okrętów bazuje na niemieckim typie 214 wyposażonym w system AIP (Air Independent Propulsion) z ogniwami paliwowymi z membraną polimerową do wymiany protonów PEM FC (Polymer Electrolyte Membrane Fuel Cell). Jest określana jako 214TN, zaś lokalnie jako typ Reis, pol. admirał, od nazwisk XVIII-wiecznych dowódców z epoki Imperium Otomańskiego.
Umowę pomiędzy konsorcjum przemysłowym utworzonym przez kilońską stocznię Howaldtswerke-Deutsche Werft GmbH (HDW) i brytyjską spółkę Marine Force International LLP (od 2012 roku należy do thyssenkrupp Marine Systems) a Podsekretariatem Przemysłu Obronnego zawarto 2 lipca 2009 roku. Wielkość kontraktu szacowana była wówczas na 2,2 mld EUR. HDW dostarcza pakiety materiałowe do produkcji okrętów. Jest w nią zaangażowany szereg firm tureckich sektora obronnego, w tym: ASELSAN, HAVELSAN, MilSOFT, Defense Technologies Engineering and Trade Inc, Koç Information and Defense, TÜBİTAK Defense Industries Research and Development Institute i Meteksan Savunma. Program jest opóźniony z przyczyn technicznych (konieczna była modernizacja arsenału Gölcük Donanma Tersanesi) i finansowych. Ma być zakończony do 2027 r.
Jednostki typu 214TN mają wyporność podwodną 2013 t, długość 67,3 m, średnicę kadłuba mocnego 6,3 m i wysokość boczną 13,1 m. Prędkość na powierzchni wyniesie 10, zaś pod wodą ponad 20 w. Załogę tworzy 27 osób. Uzbrojenie jest wystrzeliwane z ośmiu wyrzutni kal. 533,4 mm. Okręty typu 214TN będą mogły używać najnowszych wzorów uzbrojenia produkcji lokalnej: torped ciężkich Roketsan Akya i pocisków przeciwokrętowych Roketsan Sub-Atmaca. Wersja odpalana z wyrzutni torped tego drugiego nie jest jeszcze gotowa, ale w czasie ceremonii pokazano już pełnowymiarową makietę kapsuły pocisku.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu