Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Pierwszy sukces AW169M

12 listopada koncern Leonardo poinformował o podpisaniu kontraktu z Guardia di Finanza w sprawie zakupu, certyfikacji i dostaw wielozadaniowych śmigłowców AW169M – powyższa służba porządku publicznego stała się jednocześnie pierwszym klientem na zmilitaryzowaną wersję AW169.

Producent ma dostarczyć 22 śmigłowce, które trafią do użytkownika w latach 2019-24. Będą kosztować 280 mln euro, poza maszynami obejmie także wsparcie logistyczno-szkoleniowe. Umowa obejmuje także opcję kontraktową na kolejne usługi logistyczno-szkoleniowe, które mogą rozszerzyć wartość o 100 mln euro. AW169M dołączą do 14 AW139, które już są eksploatowane przez Guardia di Finanza.

AW169M mają zostać dostarczone w konfiguracji pozwalającej na pełnienie zadań patrolowych, dozorowo-rozpoznawczych, poszukiwawczo-ratowniczych, wsparcia innych służb porządku publicznego. Z tego też względu otrzymają wyposażenie dodatkowe – elektrooptyczną głowicę obserwacyjną, wciągarkę ratowniczą, a także oświetlenie pozwalające na swobodne wykorzystanie gogli noktowizyjnych.

Według przedstawicieli producenta, AW169M jest odpowiedzią na zapotrzebowanie służb porządku publicznego oraz sił zbrojnych poszukujących następców dla śmigłowców Bell 202/212/412. Dotychczas jego cywilna wersja, produkowana od 2015 roku, zyskała uznanie służb porządkowych i ratowniczych w kilku państwach (m.in. Argentynie, Nowej Zelandii, Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych).

(ŁP) Foto: Leonardo
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc