Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy samolot patrolowy Sea Sultan wprowadzony do eksploatacji

W Karaczi odbyła się oficjalna uroczystość wprowadzenia do linii pierwszego samolotu Embraer Sea Sultan. Fot. Marynarka Wojenna Pakistanu

2 września Marynarka Wojenna Islamskiej Republiki Pakistanu poinformowała o formalnym wprowadzeniu do linii pierwszego samolotu patrolowego bazowania lądowego Sea Sultan, czyli zmodyfikowanej wersji Embraera Lineage 1000 dostosowanej do wymagań użytkownika.Pierwszy samolot, z trzech dotychczas zakontraktowanych, został dostarczony do Pakistanu w maju bieżącego roku. Obecnie maszyna służy w bazowej konfiguracji – w lipcu bieżącego roku ujawniono, że zabudowa i certyfikacja zostanie zrealizowana przez koncern Leonardo. Umowa obejmujące trzy zestawy konwersyjne oraz prace dodatkowe ma wartość 190 mln USD. Docelowo Pakistan planuje zakupić dziewięć samolotów tego typu, które pozwolą na zastąpienie obecnie eksploatowanych samolotów Lockheed Martin P-3C Orion.

Uroczyste wprowadzenie do linii pierwszego Sea Sultan miała miejsce w bazie lotnictwa morskiego PNS Mehran w pobliżu Karaczi. Obecnie władze nie poinformowały, kiedy do linii zostaną wdrożone maszyny w docelowej konfiguracji wyposażenia i uzbrojenia.

Ministerstwo Obrony Pakistanu wybrało brazylijskie maszyny w październiku 2020 roku. Był to wynik uruchomienia programu LRMPA w 2018 roku. Nowa platforma miała być wielozadaniowa i oprócz zwalczania okrętów pełnić rolę rozpoznawczą (ISR, ELINT), ratowniczą (SAR) oraz w ograniczonym zakresie walki radioelektronicznej (ESM). Według prasy indyjskiej, kluczową rolą dla samolotów ma być namierzanie i lokalizowanie celów nawodnych dla nowej generacji pocisków przeciwokrętowych dalekiego zasięgu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Pierwszy samolot patrolowy Sea Sultan wprowadzony do eksploatacji”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc