Zaloguj

Pierwszy QF-16 ukończony w Arizonie

31 lipca koncern Boeing poinformował o zakończeniu procesu konwersji pierwszego egzemplarza samolotu bojowego Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon do wersji QF-16 w oparciu o drugą linię produkcyjną, która została uruchomiona w bazie Davis-Monthan w Tucson w Arizonie. 

Zespół pracowników Boeinga przy wsparciu personelu US Air Force wykonał prace w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Samolot został dostarczony do bazy Tyndall na Florydzie pod koniec czerwca. Dotychczas Boeing dostarczył Departamentowi Obrony Stanów Zjednoczonych ponad 40 QF-16, które służą jako cele latające dla samolotów załogowych oraz jednostek obrony przeciwlotniczej. Poza możliwością zwalczania przy użyciu uzbrojenia, maszyny są doskonałym środkiem pozwalającym na szkolenie z użyciem manewrów stosowanych przez wielozadaniowe samoloty bojowe 4. generacji. 

Boeing, który według dotychczasowych umów ma dostarczyć Departamentowi Obrony ponad 120 QF-16, prowadził prace nad konwersją wycofanych ze służby F-16A/C Fighting Falcon w zakładach umieszczonych w Jacksonville na Florydzie. Uruchomienie drugiej linii w bazie Davis-Monthan przyspieszy proces i jednocześnie zmniejszy koszty – to właśnie w Tucson znajduje się składowisko AMARG, gdzie zmagazynowane są wycofane z linii F-16 Fighting Falcon przeznaczone do konwersji na wersję QF-16. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Boeing
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc