Zaloguj

Pierwszy Poseidon w Wielkiej Brytanii

4 lutego w bazie lotniczej Kinloss w Szkocji odbyła się uroczystość powitania pierwszego egzemplarza samolotu patrolowego bazowania lądowego Boeing P-8A Poseidon należącego do Royal Air Force.

Samolot, o rejestracji ZP801, przyleciał do Szkocji z bazy Jacksonville na Florydzie, gdzie stacjonował od listopada zeszłego roku. W oparciu o powyższy płatowiec Brytyjczycy prowadzili szkolenie personelu na własnym sprzęcie z pomocą Amerykanów. Łącznie Londyn zamówił dziewięć P-8A Poseidon, stając się pierwszym europejskim użytkownikiem powyższej konstrukcji. Od października brytyjskie Poseidony będą stacjonować w bazie lotniczej Lossiemouth, gdzie prowadzone są prace budowlano-modernizacyjne.

Według harmonogramu, pozostałych osiem Poseidonów ma zostać dostarczonych do końca 2021 roku. Wstępna gotowość operacyjna ma zostać osiągnięta w 2024 roku. Będą stanowić wyposażenie dwóch dywizjonów RAF.

Obecnie samoloty rodziny Boeing P-8 Poseidon są eksploatowane w Stanach Zjednoczonych, Indiach (P-8I Neptune), Australii oraz Wielkiej Brytanii. Dodatkowo umowy na zakup zostały zawarte z Norwegią, Nową Zelandią oraz Republiką Korei. Boeing prowadzi działania marketingowe w kolejnych państwach, a także rozmawia z użytkownikami nad rozbudową posiadanej floty – m.in. w zeszłym roku Indie podjęły decyzję o zakupie kolejnych sześciu.

(ŁP) Foto: RAF
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc