Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Pierwszy peruwiański okręt desantowy rozpoczął próby

19 kwietnia Marynarka Wojenna Peru poinformowała, że okręt desantowy BAP Pisco opuścił stocznię Servicios Industriales de la Marina S.A. w Callao i rozpoczął pierwszy etap prób morskich. Łącznie flota wzbogaci się o dwie jednostki.

Oba okręty zostały zamówione w koncernie Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering w 2012 roku – oba, na mocy transferu technologii, powstają w Callao. Budowa pierwszego z nich rozpoczęła się w lipcu 2013 roku, a uroczyste wodowanie miało miejsce w kwietniu 2017 roku. Według harmonogramu okręt wejdzie do służby do końca roku. Bliźniaczy BAP Paita znajduje się we wstępnym etapie budowy, stępka została położona 14 grudnia 2017 roku.

Oba okręty stanowią rozwinięcie projektu desantowców typu Makassar, które południowokoreański koncern stoczniowy zaprojektował na zamówienie Indonezji. Podobnie jak w przypadku Peru, Indonezyjczycy przeprowadzili transfer technologii, a także otrzymali prawo do reeksportu projektu – dzięki temu stocznia PT PAL zbudowała także dwa okręty dla Filipin.

Wersja dla Peru ma kadłub o długości 122 metrów i wyporność 7300 ton. Pokład śmigłowcowy został wzmocniony i pozwala na przyjęcie dwóch śmigłowców Sikorsky Sea King, dodatkowo transport pomiędzy lądem i okrętem może odbywać się środkami amfibijnymi przewożonymi wewnątrz doku.

(ŁP) Foto: Marynarka Wojenna Peru
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc