Zaloguj

Pierwszy patrolowy P-72MPA dostarczony tureckiemu lotnictwu morskiemu

Pierwszy egzemplarz samolotu P-72MPA tureckiego lotnictwa morskiego został przekazany użytkownikowi. Łącznie Turcy odbiorą sześć maszyn tej wersji. Fot. Ministerstwo Obrony Turcji

11 grudnia Ministerstwo Obrony Turcji poinformowało o dostarczeniu do lotnictwa morskiego tego kraju pierwszego egzemplarza turbośmigłowego samolotu patrolowego bazowania lądowego P-72MPA, czyli głęboko zmilitaryzowanej wersji pasażerskiego ATR-72.W ramach trzeciej fazy programu Meltem Turcja zamówiła sześć samolotów P-72MPA, które dołączą do sześciu Airbus CN-235MPA. Budowa floty maszyn patrolowych ma związek z potrzebami operacyjnymi. Turcja dysponuje linią brzegową długości ok. 8300 km. Obok sześciu patrolowych P-72MPA umowa obejmuje także dwa egzemplarze transportowo-treningowe – pierwszy z nich ma być dostarczony w przyszłym roku. Wszystkie bazują konstrukcyjnie na modelu 600, który został wdrożony do produkcji seryjnej w 2010 r.

W ramach konfiguracji zamówionej przez Turcję samoloty otrzymają łącze wymiany danych pracujące w standardzie Link 11 i Link 16, stację radiolokacyjną przeznaczoną do obserwacji nawodnej i system analizy sygnałów akustycznych z boi sonarowych. Ponadto zostały zintegrowane z lekkimi torpedami ZOP Mk 46 i Mk 54.

Projekt stanowił połączenie wysiłków międzynarodowych. Samoloty zostały dostarczone przez producenta (konsorcjum ATR), a wyposażenie misyjne zapewnił przemysł lokalny (Aselsan i Milsoft) oraz Thales. Całość była koordynowana przez głównego realizatora kontraktu, koncern Leonardo. Dodatkowo Havelsan zmodernizował naziemne stanowiska dowodzenia, do których spływają informacje uzyskane z maszyn.


Tureckie lotnictwo morskie jest jednym z trzech, które wybrały i wdrażają do eksploatacji samoloty patrolowe bazowania lądowego zbudowane na bazie turbośmigłowych maszyn pasażerskich ATR-72. Fabrycznie nowe P-72A trafiły do włoskiego lotnictwa morskiego (a wersja pozbawiona możliwości lokalizowania i zwalczania okrętów podwodnych także do włoskiej Guardia di Finanza). Dodatkowo Rheinland Air Service i Aerodata AG podpisały kontrakt z Pakistanem na przebudowę trzech używanych ATR-72-500, które zostały przebudowane do wersji patrolowej z możliwością poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych.

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Pierwszy patrolowy P-72MPA dostarczony tureckiemu lotnictwu morskiemu”

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc