17 marca w stoczni PT PAL w Surabaja w Indonezji odbyła się uroczystość przekazania Marynarce Wojennej Republiki Indonezji (Tentara Nasional Indonesia-Angkatan Laut, TNI-AL) okrętu podwodnego KRI Alugoro. To pierwszy okręt tej klasy zbudowany w tym kraju.
Alugoro (405) to jednostka trzecia jednostka typu Nagapasa, ale pierwsza zbudowana lokalnie na mocy transferu technologii udzielonego przez Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering z Republiki Korei. Bazą projektu indonezyjskiego jest południowokoreański typ Improved Chang Bogo, będący z kolei - to jedyny przypadek w tzw. świecie zachodnim - także owocem licencji. W tym przypadku chodzi o niemiecką konstrukcję spółki thyssenkrupp Marine Systems typu 209/1400. 20 grudnia 2011 r. Indonezja zakontraktowała trzy okręty za ok. 1,1 mld USD.
Pierwsza para - Nagapasa (403) i Ardadedali (404) - została zbudowana w DSME w Okpo. Prototyp zwodowano 24 marca 2016 r., zaś pierwszy seryjny 24 października 2016 r. Przekazano je TNI-AL - odpowiednio - w czerwcu 2018 i kwietniu 2019 r. Alugoro powstały w Surabai przy wsparciu technicznym specjalistów z DSME zamyka kontrakt z Koreańczykami na pierwszą transzę trzech jednostek. Natomiast 12 kwietnia 2019 r. zawarto kolejną umowę na drugą trójkę. W tym przypadku pierwsza jednostka zostanie zbudowana w kooperacji DSME i PT PAL, zaś pozostałe okręty będą produkowane w Indonezji.
Jednostki typu Nagapasa wypierają w zanurzeniu ok. 1400 ton i mają wymiary 61,3×6,3×5,5 m. Są uzbrojone w osiem wyrzutni torped kalibru 533,4 mm. Napęd spalinowo-elektryczny zapewnia prędkość maksymalną pod wodą ok. 20 węzłów.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Korea powinna być poważnie brana pod uwagę przy Orce tylko Francuzi i Koreańczycy mają pociski manewrujące, pionowe wyrzutnie na najnowszych koreańskich okrętach to doskonałe rozwiązanie
W pełni popieram komentarz pana Ślązak, gdyż obserwuję postępy Koreańczyków w przemyśle zbrojeniowym i widać jak bardzo ambitny to kraj oraz jak ciekawą ofertę powiązaną z transferem technologii mogą mieć dla naszego przemysłu, gdyby tylko u nas chciano z nimi poważnie współpracować przy modernizacji armii...
Panie AmxPL też podziwiam postępy Koreańczyków są imponujące, najlepsza była by umowa międzyrządowa najlepiej w paru dziedzinach jednocześnie.