Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy okręt podwodny zbudowany w Indonezji podniósł banderę

Podniesienie bandery TNI-AL na okręcie podwodnym KRI Alugoro. Fot. Ministerstwo Obrony Republiki Indonezji

17 marca w stoczni PT PAL w Surabaja w Indonezji odbyła się uroczystość przekazania Marynarce Wojennej Republiki Indonezji (Tentara Nasional Indonesia-Angkatan Laut, TNI-AL) okrętu podwodnego KRI Alugoro. To pierwszy okręt tej klasy zbudowany w tym kraju.

Alugoro (405) to jednostka trzecia jednostka typu Nagapasa, ale pierwsza zbudowana lokalnie na mocy transferu technologii udzielonego przez Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering z Republiki Korei. Bazą projektu indonezyjskiego jest południowokoreański typ Improved Chang Bogo, będący z kolei - to jedyny przypadek w tzw. świecie zachodnim - także owocem licencji. W tym przypadku chodzi o niemiecką konstrukcję spółki thyssenkrupp Marine Systems typu 209/1400. 20 grudnia 2011 r. Indonezja zakontraktowała trzy okręty za ok. 1,1 mld USD.

Pierwsza para - Nagapasa (403) i Ardadedali (404) - została zbudowana w DSME w Okpo. Prototyp zwodowano 24 marca 2016 r., zaś pierwszy seryjny 24 października 2016 r. Przekazano je TNI-AL - odpowiednio - w czerwcu 2018 i kwietniu 2019 r. Alugoro powstały w Surabai przy wsparciu technicznym specjalistów z DSME zamyka kontrakt z Koreańczykami na pierwszą transzę trzech jednostek. Natomiast 12 kwietnia 2019 r. zawarto kolejną umowę na drugą trójkę. W tym przypadku pierwsza jednostka zostanie zbudowana w kooperacji DSME i PT PAL, zaś pozostałe okręty będą produkowane w Indonezji.

Jednostki typu Nagapasa wypierają w zanurzeniu ok. 1400 ton i mają wymiary 61,3×6,3×5,5 m. Są uzbrojone w osiem wyrzutni torped kalibru 533,4 mm. Napęd spalinowo-elektryczny zapewnia prędkość maksymalną pod wodą ok. 20 węzłów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Pierwszy okręt podwodny zbudowany w Indonezji podniósł banderę”

  1. Korea powinna być poważnie brana pod uwagę przy Orce tylko Francuzi i Koreańczycy mają pociski manewrujące, pionowe wyrzutnie na najnowszych koreańskich okrętach to doskonałe rozwiązanie

  2. W pełni popieram komentarz pana Ślązak, gdyż obserwuję postępy Koreańczyków w przemyśle zbrojeniowym i widać jak bardzo ambitny to kraj oraz jak ciekawą ofertę powiązaną z transferem technologii mogą mieć dla naszego przemysłu, gdyby tylko u nas chciano z nimi poważnie współpracować przy modernizacji armii...

  3. Panie AmxPL też podziwiam postępy Koreańczyków są imponujące, najlepsza była by umowa międzyrządowa najlepiej w paru dziedzinach jednocześnie.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc