Zaloguj

Pierwszy norweski P-8A Poseidon na linii montażu ostatecznego

W zakładach Boeinga w Renton rozpoczął się proces montażu końcowego pierwszego egzemplarza samolotu P-8A Poseidon przeznaczonego dla sił zbrojnych Norwegii. Fot. Boeing

12 kwietnia koncern Boeing poinformował, że pierwszy egzemplarz samolotu patrolowego bazowania lądowego P-8A Poseidon znalazł się na linii montażu ostatecznego w zakładach w Renton w stanie Waszyngton.

Norwegia zamówiła poprzez procedurę FMS pięć samolotów tego typu. Pierwszy z nich zostanie dostarczony zamawiającemu w bieżącym roku. Cała flota pozwoli na zastąpienie obecnie eksploatowanych samolotów patrolowych Lockheed Martin P-3C Orion (sześć sztuk) i Dassault DA-20 Falcon (trzy). Jednocześnie będą to kolejne Poseidony w Europie - pięć egzemplarzy jest już eksploatowanych przez Royal Air Force (łącznie Brytyjczycy zamówili dziewięć). Dodatkowo rząd Stanów Zjednoczonych zatwierdził plan sprzedaży pięciu sztuk do Republiki Federalnej Niemiec.

Dotychczas Boeing dostarczył klientom 104 samoloty P-8 Poseidon. Większość z nich trafiła do US Navy, a pozostałe do Australii, Indii (P-8I Neptune) i Wielkiej Brytanii. Poza Norwegią umowy na zakup maszyn tego typu zawarły z rządem amerykańskim Nowa Zelandia i Republika Korei. Dodatkowo nieznana jest kwestia potencjalnego zakupu kilku egzemplarzy przez Arabię Saudyjską, co było dyskutowane w czasie prezydentury Donalda Trumpa.

Na linii montażu ostatecznego w Remont samoloty przechodzą proces zabudowy bazowej oraz naniesienia docelowej powłoki malarskiej. W kolejnej fazie procesu zostają przebazowane do zakładów Boeing Defense, Space & Security, gdzie następuje etap montażu wyposażenia systemów wojskowych, próby odbiorcze oraz dostawa odbiorcy.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Pierwszy norweski P-8A Poseidon na linii montażu ostatecznego”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc