Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Pierwszy LM-100J zaprezentowany

9 lutego w zakładach koncernu Lockheed Martin w Marietta odbyła się prezentacja pierwszego egzemplarza średniego samolotu transportowego LM-100J Super Hercules, czyli cywilnej odmiany popularnego w świecie militarnym C-130J.

Celem opracowania LM-100J jest chęć zdobycia zamówień ze strony cywilnych przewoźników cargo realizujących usługi niszowe – sam producent nie zakłada dużych zamówień, zakładając zdobycie zleceń na około 100 egzemplarzy w ciągu najbliższych lat. Mają one, przede wszystkim, zastąpić wyprodukowane w latach 1964-1992 L-100, bazujące konstrukcyjnie na wojskowym C-130E. Dodatkowo ma to być odpowiedź na nowe normy prawne w lotnictwie cywilnym, których spełnienie przez starsze samoloty tej klasy (także m.in. An-12) jest nieekonomiczne bądź niemożliwe ze względów technicznych. Bazując na sprawdzonym płatowcu C-130J konstruktorzy zrezygnowali z większości rozwiązań wojskowych – można tu wymienić brak mocowań dla noszy, instalacji pozwalającej na zrzut spadochroniarzy, instalacji urządzeń samoobrony, łączności wojskowej, walki elektronicznej. Usunięto także zewnętrzne oświetlenie umożliwiające loty w formacji przy pomocy gogli noktowizyjnych, a także zmodyfikowano instalację tlenową.

Pierwszym klientem na cywilne LM-100J ma być firma ASL Aviation, która w 2014 roku zawarła wstępne porozumienie na zakup dziesięciu egzemplarzy – mają one trafić do SAFAIR, które eksploatują cywilne L-100-30 na obszarze południowej Afryki, a także Air Contractors, którego siedziba mieści się w Dublinie w Irlandii.

(ŁP) Foto: Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc