Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Pierwszy irlandzki C-295MP nabiera kształtu

Pierwszy samolot Airbus C-295MP dla Republiki Irlandii znajduje się już na etapie montażu. Fot. Airbus

20 sierpnia koncern Airbus zaprezentował zdjęcia pierwszego samolotu patrolowego bazowania lądowego C-295MP zamówionego w grudniu 2019 roku przez Republikę Irlandii. Zgodnie z zapisami kontraktu, ma on zostać zrealizowany do 2023 roku.

Pierwszy egzemplarz, noszący numer seryjny 211, znajduje się już na etapie montażu końcowego kadłuba w zakładach Airbusa w Sevilli. Po zakończeniu budowy maszyna musi przejść jeszcze proces zabudowy docelowego wyposażenia pokładowego wybranego przez zamawiającego. Zgodnie z deklaracjami, dwa zamówione C-295MP trafią do 101. Eskadry lotnictwa Republiki Irlandii. W jej strukturach zastąpią parę samolotów CN-235M-100, które są eksploatowane od 1994 roku. W ciągu blisko trzydziestoletniej służby spędziły w powietrzu blisko 40 tys. Godzin. Obok zadań patrolowych i poszukiwawczo-ratowniczych C-295MP mają wspierać służby ratownicze w Republice Irlandii, a także realizować loty transportowe na obszarze Unii Europejskiej.

Dla koncernu Airbus program C-295 to spory sukces. W bieżącym roku producent dostarczył 200. seryjny egzemplarz (trafił do Kanady), a także realizuje kolejne zlecenia eksportowe. Dodatkowo, nadal, oczekuje na podpisanie wielkiego kontraktu z Indiami, który ma opiewać na 56 samolotów. Co ważne istotnym miejscem dla programu C-295 są należące do koncernu Airbus zakłady PZL Okęcie w Warszawie, gdzie produkowane są komponenty kadłuba oraz przewodów do każdego samolotu tego typu.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

One comment on “Pierwszy irlandzki C-295MP nabiera kształtu”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc