Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy H160 trafił do jednostki operacyjnej

Fot. Marine nationale

17 stycznia Szef Sztabu Marine nationale, Pierre Vandier, poinformował, że do bazy lotniczej Lanvéoc w Bretanii trafił pierwszy egzemplarz wielozadaniowego śmigłowca poszukiwawczo-ratowniczego Airbus H160.

Maszyna, podobnie jak pozostałe pięć, jest leasingowana od konsorcjum składającego się z firm Airbus, Babcock International oraz Safran Helicopter Engines i ma być eksploatowana przez okres pięciu lat. Ich formalnym użytkownikiem ma być nowa eskadra lotnictwa morskiego - Flotille 32F – która została reaktyowana w ostatnich miesiącach. Jej głównym zadaniem będzie realizacja zadań poszukiwawczo-ratowniczych SAR nad wodami okalającymi północno-zachodnią Francję. Dla jednostki jest to reaktywacja, gdyż wcześniej została rozwiązana w czewrcu 2016 roku, kiedy jej zadania przejęła Flotille 33F – do tego czasu personel zrealizował ponad 3200 misji SAR ratując ponad 2000 osób.

W ramach tymczasowego programu modernizacji potencjału SAR w północno-zachodniej części Francji, DGA zakontraktowała leasing sześciu śmigłowców Airbus H160, które będą wykorzystywane operacyjnie przez okres dziesięciu lat. Formalnie pierwszy z nich został odebrany we wrześniu 2022 roku, jednak pozostały okres ubiegłego roku został wykorzystany na szkolenie i trening personelu. W przyszłości zostaną zastąpione przez wojskwą odmianę H160M Guépard – łącznie Francuzi planują zakupić 169 śmigłowców tego typu, które pozwolą na ujednolicenie parku sprzętowego i zastąpienie aż pięciu typów wiropłatów eksploatowanych obecnie.

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc