Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy H160 dostarczony do Stanów Zjednoczonych

Fot. Airbus

3 lipca koncern Airbus poinformował o dostarczeniu pierwszego wielozadaniowego śmigłowca transportowego H160 do użytkownika w Stanach Zjednoczonych.

Maszyna trafiła do PHI Aviation, firmy świadczącej usługi transportu personelu i ładunków na platformy wiertnicze znajdujące się na obszarze Zatoki Meksykańskiej. Wstępna umowa z koncernem Airbus obejmuje cztery egzemplarze, jednak może zostać rozszerzona o kolejne.

Przed zapoczątkowaniem lotów operacyjnych, śmigłowiec zostanie wykorzystany do serii demonstracji dla podmiotów zlecających usługi lotniczego transportu offshore. Ma to związek z chęcią pozyskania nowych klientów, którzy mogą być zainteresowani użyciem tego typu wiropłatów w przyszłości. Wcześniej Airbus zapoczątkował dostawy H160 do kilku państw w Europie, a także do Kanady, Brazylii, Japonii oraz Arabii Saudyjskiej. Dotychczas wylatały ponad 2000 godzin.

Poza rynkiem cywilnym H160 jest także promowany w segmencie militarnym. W tym ostatnim jedynym (na razie) sukcesem jest zwycięstwo we francuskim programie hélicoptère interarmées léger, który zakłada zakup do 169 egzemplarzy dla wszystkich rodzajów francuskich sił zbrojnych. Poza tym dziesięć kolejnych trafi do francuskiej Żandarmerii.

Airbus sukcesywnie promuje H160 na rynkach militarnych, wśród głównych kierunków wymienia się m.in. Wielką Brytanię, gdzie prowadzony jest przetarg dotyczący zakupu nowych wielozadaniowych wiropłatów transportowych dla sił zbrojnych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc