Zaloguj

Pierwszy G550 odebrany

18 czerwca w zakładach koncernu Gulfstream odbyła się uroczystość formalnego odbioru przez Inspektorat Uzbrojenia pierwszego odrzutowego samolotu dyspozycyjnego G550 przeznaczonego dla Sił Powietrznych.

Maszyna, która dotychczas latała z amerykańską rejestracją N547GA, została formalnie przekazana zamawiającemu – był to wynik procesu odbioru końcowego, realizowanego w zakładach Appleton, gdzie mieści się centrum obsługi G550. Samolot w ciągu ostatnich dni latał sześciokrotnie, a obecnie jest już szykowany do lotu dostawczego do Warszawy, gdzie spodziewany jest 21 czerwca w godzinach przedpołudniowych.

Zakup dwóch samolotów G550 jest elementem rządowego projektu odbudowy potencjału lotnictwa wojskowego w sektorze przewozu rządowych VIP. Oba zostaną dostarczone w bieżącym roku. Obok nich zakupiono także trzy samoloty Boeing 737/BBJ2 (w tym jeden używany) – jeden z nich (używany) trafi do Polski w listopadzie bieżącego roku. Dzięki temu możliwe będzie całkowite zrezygnowanie z dalszego leasingu dwóch samolotów pasażerskich Embraer ERJ-175 od PLL LOT.

W przyszłości nie można wykluczyć zakupu kolejnych samolotów rodziny Gulfstream G550 – wśród opcji znajdują się kolejne maszyny do przewozu VIP, a także pod zabudowy specjalne.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Narodowej
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Pierwszy G550 odebrany”

  1. Drogi, piękny samolot. Dlaczego MON dopuścił do pomalowania samolotu niezgodnie z obowiązującym schematem dla samolotów VIP Rzeczypospolitej Polskiej . Koszt pomalowania to prawie 100 000 USD. Kto to zaaprobował i odebrał. Dla mnie to skandal.

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc