Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Pierwszy francuski C-130J Super Hercules

20 października w zakładach koncernu Lockheed Martin w Marietta odbyła się prezentacja pierwszego egzemplarza średniego samolotu transportowego C-130J-30 Super Hercules przeznaczonego dla Sił Powietrznych Francji.

Według planów, dostawa do klienta ma zostać zrealizowana jeszcze w bieżącym roku. Łącznie Paryż zamówił cztery samoloty, dwa wersji transportowej oraz dwa w wielozadaniowej transportowo-tankującej. Być może te dwa będą także doposażone w zestaw Harvest Hawk pozwalający na zabranie i wykorzystanie precyzyjnych środków bojowych klasy powietrze-ziemia. Zakup C-130J jest związany z potrzebami operacyjnymi, a także opóźnieniami programu A400M Atlas.

Co ciekawe, dzisiejsze wydarzenie zbiega się z zacieśnianiem współpracy Francji z Niemcami. Berlin także planuje zakup niewielkiej liczby C-130J Super Hercules w celu wypełnienia luki sprzętowej w związku z opóźnieniami A400M Atlas i potrzebami operacyjnymi. Aby ograniczyć koszty, oba państwa formalizują utworzenie wspólnej jednostki lotniczej, która będzie dysponować około dwunastoma C-130J obu państw.

Dotychczas C-130J Super Hercules trafił do eksploatacji (tylko w Europie) w siłach zbrojnych Wielkiej Brytanii, Norwegii, Włoch, Danii. Lockheed Martin cały czas obserwuje rynek i z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie oferować swoją konstrukcję także innym państwom Starego Kontynentu.

(ŁP) Foto: Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc