Zaloguj
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik

Pierwszy F-16V trafił do jednostki operacyjnej

19 października do bazy lotniczej Chiayi w centralnej części Tajwanu przyleciał pierwszy egzemplarz wielozadaniowego samolotu bojowego Lockheed Martin F-16V Fighting Falcon przeznaczony dla jednostki operacyjnej.

Do końca roku w Chiayi mają stacjonować cztery seryjne F-16V, natomiast projekt gruntownej modernizacji wszystkich 139 F-16A/B do nowego standardu ma zakończyć się do końca 2022 roku. Powyższy krok to spory sukces koncernu Lockheed Martin, dla którego Tajwan jest pierwszym klientem na pakiety modernizacyjne F-16V. Przypomnijmy, Tajwan zakupił 150 samolotów F-16A/B Block 20, które dostarczono w latach 1997-2001. Część z nich stacjonuje w Stanach Zjednoczonych, gdzie ulokowano bazę szkoleniową. Brak perspektyw na zakupy nowych maszyn spowodowały, że władze Tajwanu zdecydowały się na modernizację posiadanego sprzętu.

Modernizacja do standardu F-16V jest prowadzona w zakładach AIDC na Tajwanie z pomocą pracowników koncernu Lockheed Martin. Pierwsze cztery maszyny trafiły tam w styczniu 2017 roku, a próby lotnicze rozpoczęły się w lecie bieżącego roku. W ramach przebudowy do standardu F-16V maszyny otrzymają stacje radiolokacyjne AN/APG-83, nowy komputer misji, wzmocnione podwozie, nowy układ WRE, system AGCA czy celownik nahełmowy.

Po Tajwanie program F-16V odniósł kolejne sukcesy. Fabrycznie nowe samoloty zamówił Bahrajn (najprawdopodobniej transakcja obejmuje także modernizację posiadanych Block 40), a modernizację części swoich F-16C/D zamówiła także Grecja. Dodatkowo Słowacja wybrała nowe F-16V jako następców dla MiG-29. Nie jest wykluczone, że administracja prezydenta Trumpa zdecyduje się na sprzedaż około 70 fabrycznie nowych F-16V na Tajwan.

(ŁP) Foto: Chiang Kuan-Iun
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc