Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy F-16 Fighting Falcon Block 70 ukończony

Pierwszy F-16D Block 70 w barwach Sił Powietrznych Bahrajnu. Fot. Lockheed Martin

21 listopada korporacja Lockheed Martin upubliczniła pierwsze zdjęcie wielozadaniowego samolotu bojowego F-16D Fighting Falcon Block 70 w barwach Sił Powietrznych Emiratu Bahrajnu. Jest to pierwszy egzemplarz nowej generacji maszyn tej rodziny, które zyskują kolejne zamówienia eksportowe.

Ukończony i pomalowany samolot przeszedł już fazę odbioru naziemnego i obecnie jest przygotowywany do oblotu, który według deklaracji producenta ma mieć miejsce na początku przyszłego roku. Zgodnie z harmonogramem, ma zostać przekazany zamawiającemu (Departamentowi Obrony Stanów Zjednoczonych) w I kwartale 2023 roku – kolejne miesiące będzie wykorzystywany do prób w oparciu o ośrodek doświadczalny w bazie Edwards w Kalifornii. Dostawy do Bahrajnu mają rozpocząć się w 2024 roku. Powyższy użytkownik zamówił, w 2018 roku, szesnaście egzemplarzy seryjnych. Dodatkowo, co wskazał producent, obecnie na linii montażowej w zakładach Lockheed Martin w Greenville prowadzone są prace przy budowie samolotów dla trzech odbiorców. Poza Bahrajnem mowa o Słowacji oraz Bułgarii.

Obecnie Lockheed Martin dysponuje zamówieniami na 136 samolotów, które trafią do sześciu klientów na świecie. W najbliższych tygodniach spodziewane jest podpisanie umowy na osiem dodatkowych egzemplarzy przeznaczonych dla Bułgarii. Poza tym spodziewane jest wydanie zgody na sprzedaż 40 sztuk Turcji. Nie można wykluczyć także, pozytywnego dla F-16, rozstrzygnięcia postępowania przetargowego na 12 maszyn bojowych na Filipinach, gdzie Fighting Falcon rywalizuje z JAS-39C/D Gripen.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Pierwszy F-16 Fighting Falcon Block 70 ukończony”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc