Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy F-15EX Eagle II dostarczony do Oregonu

Fot. Gwardia Narodowa Stanu Oregon

6 czerwca 142. Skrzydło Myśliwskie Gwardii Narodowej Stanu Oregon poinformowało, że do Portland przebazowano pierwszy egzemplarz wielozadaniowego samolotu bojowego Boeing F-15EX Eagle II.

Pierwszym, który trafił do użytkownika jest egzemplarz o rejestracji 20-0008 (ósmy egzemplarz zamówiony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych). W najbliższych tygodniach ma do niego dołączyć drugi egzemplarzy, 20-0007, który jest przygotowywany przez Boeinga w zakładach w St.Louis. Ogółem 142. Skrzydło Myśliwskie ma otrzymać osiemnaście sztuk F-15EX Eagle II – dzięki temu możliwe będzie przezbrojenie 123. Eskadry Myśliwskiej, która obecnie dysponuje myśliwskimi F-15C/D Eagle.

Obecnie Boeing realizuje już proces produkcji kolejnych 48 F-15EX Eagle II, które zostały zamówione przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w ramach trzech kolejnych partii produkcyjnych. Dodatkowo obie strony prowadzą negocjacje związane z zamówieniem kolejnych maszyn w ramach V oraz VI partii.

Poza produkcją na potrzeby Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych Boeing wraz z amerykańskimi władzami federalnymi prowadzi działania marketingowe, które mają zaowocować sprzedażą eksportową. W tym przypadku prowadzone są negocjacje z Indonezją w sprawie zawarcia umowy LOA dotyczącej 24 samolotów, a także zatwierdzenia izraelskiego zapytania ofertowego w sprawie dostawy (przynajmniej) 25 maszyn. Dodatkowo producent prowadzi działania, które mogą objąć sprzedaż maszyn m.in. do Arabii Saudyjskiej, zapoczątkowała proces poszukiwania następców dla myśliwskich F-15C/D Eagle. Wśród innych kierunków wymienia się także Polskę, której władze deklarują chęć zakupu 32 myśliwców przewagi powietrznej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc