Zaloguj

Pierwszy duński pilot wykonał lot na F-35A Lightning II

14 stycznia w bazie Luke pierwszy lot na F-35A Lightning II wykonał pilot pochodzący z Danii. Kraj ten zamówił 27 maszyn tego typu. Fot. USAF

14 stycznia w bazie lotniczej Luke w Arizonie miało miejsce historyczne wydarzenie – pierwszy lot wielozadaniowego samolotu bojowego Lockheed Martin F-35A Lightning II, za sterami którego zasiadał duński pilot.


Zgodnie z ujawnionymi informacjami, pilot (podpułkownik, będący szefem programu szkolenia duńskich pilotów na F-35A; podano jedynie jego pseudonim - Kin) wykonał samodzielny lot trwający 90 min. Zadanie zostało zrealizowane na egzemplarzu należącym do US Air Force, a oceniający go instruktor - ppłk Matthew Cisar, dowódca 308. dywizjonu myśliwskiego „Emerald Knights” - wykonywał lot obok Duńczyka zasiadając za sterami egzemplarza należącego do lotnictwa wojskowego Królestwa Niderlandów. Ma to związek z międzynarodowym charakterem ośrodka szkolenia pilotów i personelu technicznego w Luke.

Dania zamówiła dla Flyvevåbnet 27 Lightningów II. Montaż pierwszego z nich zbliża się ku finałowi, ma zostać przekazany w pierwszym kwartale bieżącego roku i przebazowany do bazy Luke, gdzie będzie wykorzystywany do zadań szkolno-treningowych. Pierwsze F-35A w duńskich barwach zagoszczą w bazie lotniczej Skrydstrup w 2023 r. Do końca miesiąca pierwszy lot na Lightningu II wykona drugi duński pilot.


Obecnie w Europie z samolotów rodziny F-35 Lightning II korzystają siły zbrojne: Wielkiej Brytanii, Niderlandów, Włoch i Norwegii. Poza Danią zamówienia na nie złożyły także Belgia i Polska, a wkrótce do powyższej listy dołączy też Grecja. W każdym z wymienionych przypadków proces kształcenia pilotów oraz personelu obsługi naziemnej ma być prowadzony w centrum szkolenia mieszczącym się w Luke. Tam też trafią pierwsze polskie F-35A Lightning II.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc