Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy chorwacki Dassault Rafale przekazany

Fot. Siły Powietrzne i Kosmiczne Francji

2 października w bazie lotniczej Mont-de-Marsan we Francji odbyła się uroczystość formalnego przekazania władzom Republiki Chorwacji pierwszego egzemplarza wielozadaniowego samolotu bojowego Dassault Rafale.

Pierwszy chorwacki egzemplarz nosi numer taktyczny „170” i jest jednym z dwóch dwumiejscowych Rafale, który trafi do nowego użytkownika. Międzyrządowy kontrakt zawarty pomiędzy Chorwacją oraz Francją ma wartość 999 mln EUR i został zawarty 25 listopada 2021 roku. Na jego mocy Chorwaci zakupili dwanaście (używanych) wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Rafale F3R, które przed dostawą przechodzą niezbędne prace adaptacyjne oraz remontowe. Pakiet obejmuje także szkolenie personelu (pierwsi piloci zaczęli wykonywanie samodzielnych lotów w maju bieżącego roku z wykorzystaniem maszyn francuskich) oraz wsparcie logistyczne. Dostawy samolotów mają rozpocząć się w bieżącym roku, co pozwoli na zastąpienie w linii MiG-ów-21. Początkowo mają stacjonować we Francji i wspierać szkolenie chorwackiego personelu wojskowego, a później zostaną przebazowane do Chorwacji.

Sukces w Chorwacji był drugim kontraktem eksportowym dla programu Dassault Rafale wśród państw NATO. Obecnie maszyny tego typu są eksploatowane w sojuszu przez Francję oraz Grecję. Nie można wykluczyć, że rząd w Paryżu będzie starał się zainteresować ich zakupem kolejne państwa. Dodatkowo cały czas prowadzone są wysiłki marketingowe, aby sprzedać Rafale do innych krajów europejskich, w tym tych znajdujących się poza NATO. Wśród tych ostatnich można wymienić choćby Serbię.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc