Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Pierwszy brytyjski Lightning II w ojczyźnie

29 czerwca do bazy Fairford w Wielkiej Brytanii przybyły, po raz pierwszy, wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35B Lightning II. Ich obecność jest związana z lipcowymi pokazami lotniczymi w Farnborough oraz Fairford.

Przelotu przez Ocean Atlantycki dokonały dwa samoloty należące do US Marine Corps oraz pojedynczy egzemplarz Royal Air Force – był to jednocześnie pierwszy międzykontynentalny lot wersji pionowego startu i lądowania. Samoloty amerykańskie pochodzą ze szkolno-treningowej jednostki VMFAT-501, natomiast brytyjski znajduje się w zasobach centrum doświadczalnego w Edwards, gdzie jest wykorzystywany do zadań badawczo-rozwojowych. Zgodnie z wieloletnią tradycją, ostatni etap lotu odbył się w honorowej asyście samolotów wojskowych – należących do RAF Eurofighter Typhoon, z którymi Lightningi II będą służyć w pierwszej połowie bieżącego wieku.

Obecnie na terytorium Europy stacjonuje pięć samolotów F-35 Lightning II – dwa holenderskie, które „zaliczyły” już debiut pokazowy na początku czerwca, a także wymieniona trójka. Na początku lipca do Wielkiej Brytanii mają zostać przebazowane jeszcze dwa F-35A, należące do US Air Force, które także mają zaprezentować się na obu brytyjskich imprezach lotniczych.

reklama MBDA
  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc