Zaloguj

Pierwszy Black Widow Spider dla Tajlandii

17 lipca opublikowano informację o przekazaniu Królewskim Wojskom Lądowym Tajlandii prototypu kołowego transportera opancerzonego  Black Widow Spider 8×8.

Ceremonia miała się odbyć 9 lipca. Pojazd został opracowany przez Defence Technology Institute (pol. Instytut Techniki Obronnej, instytut badawczy powołany w 2009 r. z siedzibą w Pak Kret) we współpracy z firmą Ricardo, a produkcją ma zająć się zakład Preecha Thavorn Industrial Company Limited. Pojazd ma przejść w najbliższym czasie próby państwowe.

Black Widow Spider 8×8 jest klasycznym kołowym transporterem opancerzonym w układzie z czterema osiami napędzanymi. W przedniej części wozu znajduje się przedział napędowy (przesunięty na prawą stronę, na lewo od silnika swoje stanowisko ma kierowca), z przedziałem bojowym w części środkowej i przedziałem desantowym w części tylnej. Wóz uzbrojono w wieżę bezzałogową ADDER RWS firmy ST Engineering z Singapuru. Jest to wariant DM 40/50, uzbrojony w 40 mm granatnik automatyczny z zapasem 32 granatów i 12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy z zapasem 100 nabojów. Wieża waży poniżej 350 kg, uzbrojenie jest stabilizowane w obu płaszczyznach, a jego kąt podniesienia wynosi od -10° do 60°.  W przeszłości wóz prezentowano także w konfiguracji kołowego bwp z wieżą M30 tego samego producenta. Opancerzenie odpowiada poziomowi 4 wg normy STANAG 4569. Wóz rozwija prędkość do 100 km/h na utwardzonej drodze, zasięg wynosi do 600 km. Transporter ten jest pojazdem amfibijnym, rozwija w wodzie do 8 km/h dzięki dwóm otunelowanym śrubom. Załoga liczy trzech żołnierzy, desant dziewięciu żołnierzy.

(Bartłomiej Kucharski) Foto: DTI
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc